Reklama

Reklama

Słowacja: Ratownicy górscy wyzwolili w Tatrach lawinę śnieżną ładunkami wybuchowymi

Słowaccy ratownicy górscy w poniedziałek za pomocą ładunków wybuchowych prewencyjnie wyzwolili lawinę śnieżną w Spalonym Żlebie w Tatrach Zachodnich. Żleb przecina trasa narciarska, dlatego kontrolowane wyzwolenie było konieczne dla bezpiecznego uruchomienia stoku dla narciarzy. W mediach społecznościowych ratownicy opublikowali nagranie.

Jak poinformowali na swojej stronie internetowej słowaccy ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (odpowiednik GOPR - red.), wyzwolenie śnieżnej lawiny za pomocą ładunków wybuchowych było następstwem intensywnych opadów śniegu w ostatnich dniach oraz silnych wiatrów. Takie warunki atmosferyczne spowodowały zwiększenie zagrożenia lawinowego do trzeciego stopnia.

Wyciąg narciarski w Skrajnej Dolinie Salatyńskiej

Spalony Żleb jest położony w masywie Skrajnego Salatyna w słowackiej części Tatr Zachodnich. W Skrajnej Dolinie Salatyńskiej znajduje się wyciąg narciarski.

W Sylwestra 2005 r. w Spalonym Żlebem zeszła potężna lawina, która porwała ośmiu turystów z Czech, biwakujących obok wyciągu narciarskiego. Tylko jedną osobę udało się wówczas uratować.

Reklama

Kontrolowane odstrzały lawin

Podczas występowania dużego lokalnego zagrożenia lawinowego w słowackiej części Tatr w celach prewencyjnych wykonuje się kontrolowane odstrzały lawin. Takie operacje pirotechnicy przeprowadzają w miejscach, gdzie przebiegają szlaki narciarskie. 

Oprócz Spalonego Żlebu takim obszarem jest też Przełęcz pod Łomnicą w Tatrach Wysokich


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy