Reklama

Reklama

S​łowacja: Obostrzenia utrudniły działania rosyjskich i chińskich szpiegów

Kontakty rosyjskich i chińskich szpiegów ze słowackimi współpracownikami ograniczyły restrykcje antycovidowe - oceniła w opublikowanym w poniedziałek dorocznym raporcie Słowacka Służba Informacyjna (SIS), która odpowiada za cywilny wywiad i kontrwywiad.

SIS regularnie zwraca uwagę na działania rosyjskiego wywiadu na Słowacji, który jest zainteresowany informacjami politycznymi, wojskowymi i gospodarczymi. Stara się wywierać wpływ na opinię publiczną, by jak największe korzyści odnosiła Rosja.

Działania szpiegów na Słowacji

Według SIS rosyjscy szpiedzy najczęściej działają pod przykrywką członków korpusu dyplomatycznego. SIS nie stwierdziła podejmowania przez nich niebezpiecznych działań, jak sabotaż lub ataki bezpośrednie na ludzi, bądź obiekty.

Z kolei chińskie służby wywiadowcze na Słowacji podejmują wysiłki, których celem jest promowanie zaangażowania chińskich firm telekomunikacyjnych w budowę sieci komórkowej 5G oraz w dostawę technologii do monitorowania łączności i przemieszczania się ludzi.

Reklama

Ograniczenie kontaktów przez pandemię

Według SIS funkcjonariusze zagranicznych wywiadów na Słowacji skoncentrowali swoje działania m.in. na nawiązywaniu kontaktów z przedstawicielami obecnej koalicji rządowej.

SIS zauważyła, że ze względu na wprowadzane ograniczenia związane z pandemią COVID-19, oficerowie zagranicznych wywiadów poważnie ograniczyli osobiste kontakty ze swoimi źródłami. Restrykcje utrudniły także nawiązywanie nowych kontaktów.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy