Reklama

Reklama

Słowa Erdoğana o rozszerzeniu NATO nie spodobały się szefowej niemieckiego MSZ

Kwestia ewentualnego przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO ma zostać omówiona na spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie w sobotę wieczorem. Jak pisze niemiecka agencja prasowa dpa - ostatnie słowa prezydenta Turcji na temat rozszerzenia sojuszu poirytowały szefową MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Recep Tayyip Erdoğan powiedział wtedy, że nie ma pozytywnej opinii na temat "rozwoju sytuacji w Szwecji i Finlandii".

- Właściwie każdy kraj demokratyczny powinien być zadowolony, że demokracje o silnym potencjale obronnym wzmocnią Sojusz - powiedziała cytowana przez dpa Baerbock po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus nad Morzem Bałtyckim. Sama Baerbock podkreśliła, że "bardzo, bardzo" poparłaby przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

"Presję wywierają działania Władimira Putina"

Annalena Baerbock zaznaczyła, że presję na Finlandię i Szwecję w sprawie wejścia do NATO wywiera nie Sojusz, lecz działania prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak dodała szefowa niemieckiej dyplomacji - oba kraje są stabilnymi demokracjami, które od dziesięcioleci żyją w pokoju ze wszystkimi swoimi sąsiadami.

Reklama

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oświadczył: - Obecnie obserwujemy rozwój sytuacji dotyczącej Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnej opinii na ten temat

Dodał także, nie podając szczegółów, że kraje skandynawskie "są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych".

Rozszerzenie NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować tę możliwość

Sprzeciw Turcji mógłby zablokować Finlandii i Szwecji możliwość przystąpienia do NATO, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

W sobotę wieczorem w Berlinie podczas nieformalnej kolacji roboczej do szefów dyplomacji państw NATO dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto.

Spotkaniu w Berlinie będzie przewodniczyć zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg jest zakażony koronawirusem i zgodnie z zaleceniami medycznymi obowiązującymi w Belgii od wtorku pracuje z domu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy