Reklama

Reklama

Śledztwo w sprawie Nord Stream: Silne wybuchy uszkodziły rurociągi

Duńskie służby poinformowały o wstępnych wynikach śledztwa dotyczących awarii rurociągów Nord Stream. Z raportu wynika, że zostały one uszkodzone za sprawą silnych wybuchów.

Wstępne śledztwo w sprawie uszkodzeń dwóch gazociągów Nord Stream w duńskiej części Morza Bałtyckiego wykazało, że przecieki były spowodowane potężnymi eksplozjami - przekazała agencja Reutera powołując się na doniesienia policji w Kopenhadze.

W ostatnich dniach śledczy przy wsparciu wojska oraz służb specjalnych PET dokonali badania uszkodzeń gazociągów na dnie morza.

"Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się zakończenia śledztwa"

Dalsze postępowanie w sprawie będzie prowadzone wspólnie przez policję w Kopenhadze i duńską Służbę Bezpieczeństwa i Wywiadu.

- Wciąż jest za wcześnie, aby mówić cokolwiek o ramach, w jakich będzie przebiegać międzynarodowa współpraca m.in. ze Szwecją i Niemcami, ponieważ zależy to od kilku podmiotów - przekazały duńskie służby.

Reklama

Wcześniej szwedzka prokuratura sceptycznie wyraziła się wobec pomysłu powołania wspólnego zespołu dochodzeniowego z Niemcami.

Policja przekazała również, że "nie wiadomo, kiedy można spodziewać się zakończenia śledztwa".

Media w Szwecji: Brakuje co najmniej 50 metrów przewodu gazowego

Jak przekazała Nexta w mediach społecznościowych, niemieckim śledczym nie udało się jeszcze zidentyfikować osób biorących udział w awarii gazociągu, ale sugerują, że to Rosja może stać za sabotażem.

Szwedzka gazeta "Expessen" opublikowała zdjęcia uszkodzeń gazociągu Nord Stream.

Autorzy artykułu donoszą, że po wybuchu, który mierzył 2,3 stopnie w skali Richtera, brakuje co najmniej pięćdziesięciu metrów przewodu gazowego.

Do sieci trafiło nagranie z uszkodzeń gazociągu.

Według operatora podwodnej kamery Tronda Larsena "widać, że nastąpiło bardzo silne uderzenie w dno morskie wokół rurociągu". 

- To musiała być ekstremalna siła, która była w stanie zniszczyć tak gruby metal - powiedział Larsen.

Wyciek gazu z Nord Stream

26 września odkryto wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Do wycieków doszło w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. Później odkryto też czwarty przeciek. 

Reklama

Reklama

Reklama