Skończyły mu się państwa do odwiedzenia. Stworzył więc własne
Randy Williams poświęcił całe swoje dotychczasowe życie na odwiedzeniu wszystkich uznanych przez ONZ niepodległych państw świata. Udało mu się dotrzeć nawet do tak niedostępnych dla turystów krajów, jak Korea Północna czy Turkmenistan. Po odwiedzeniu wszystkich 193 postanowił, że założy własne państwo i ogłosi się jego sułtanem. Slowjamastan ma własną flagę, hymn, walutę i prawo. Kwestią sporną pozostaje terytorium - choć kraj ogłosił swoją niepodległość od USA, to Waszyngton nie uznał dotychczas suwerenności tych ziem.

Randy Williams to radiowiec z amerykańskiego San Diego. Od lat prowadzi on audycję "Sunday Night Slow Jams", która jest emitowana w ponad 200 stacjach radiowych w całej Ameryce.
Mężczyzna spędził całe życie na próbach odwiedzenia każdego niepodległego kraju na świecie. Gdy był blisko tego celu, po odwiedzeniu 192 spośród 193 państw-członków ONZ, zdecydował się kupić działkę o powierzchni 11,07 akrów na kalifornijskiej pustyni. Założył tam nowy "kraj", nazwany na cześć jego audycji radiowej - Slowjamastan. Williams ogłosił się jego sułtanem.
1 grudnia 2021 roku, o godzinie 12:26 sułtan Slowjamastanu oficjalnie ogłosił niepodległość od Stanów Zjednoczonych, co transmitował na żywo ze swojego biura rządowego pod gołym niebem w Dublândii, stolicy republiki.
Z czasem sułtan zaczął wprowadzać coraz dziwniejsze przepisy prawa. Zakazał m.in. noszenia butów Crocs.
Slowjamastan: Samozwańcza republika pośrodku pustyni
Jak zauważa CNN, republika ma wszelkie cechy raczkującego państwa narodowego. Wydaje własne paszporty, wywiesza własną flagę, drukuje własną walutę (dublet) i ma hymn narodowy grany podczas uroczystości państwowych.
Oficjalnie nazwany Zjednoczonymi Terytoriami Suwerennego Narodu Ludowej Republiki Slowjamastanu, samozwańczy kraj Williamsa znajduje się przy drodze stanowej California State Route 78, dwie i pół godziny jazdy na północny zachód od San Diego. Mała działka to niewiele więcej niż pustynia, ale Williams postawił przy autostradzie ogromny znak "Witamy w Slowjamastanie", zbudował punkt kontroli granicznej i wywiesza kolorową flagę Slowjamastanu nad swoim biurem ministerialnym.

Mikropaństwo w USA. "Ponad 500 obywateli"
Republika Slowjamastnau twierdzi nawet, że ma ponad 500 zarejestrowanych obywateli, a 4500 kolejnych otrzymało pozwolenie na pobyt lub czeka w kolejce po obywatelstwo.
W maju 2023 roku Williams finalnie zrealizował swój cel - odwiedził 193. kraj na liście. Był nim izolowany od świata Turkmenistan.
- Jednym z powodów, dla których stworzyłem Slowjamastan, było to, że po 193 krajach chciałem 194 - powiedział CNN.