Reklama

Reklama

"Skok stulecia" w Dreźnie. Zatrzymano trzech podejrzanych

Niemiecka policja policja zatrzymała trzech podejrzanych o obrabowanie skarbca Augusta II Mocnego w Dreźnie. Sprawę określano w mediach mianem "skoku stulecia".

Prawie rok po spektakularnej kradzieży dzieł sztuki z galerii Zielone Sklepienie w Dreźnie policja aresztowała we wtorek rano (17 listopada) w Berlinie trzech podejrzanych. Zatrzymani zostali oskarżeni o kradzieże i podpalenie - poinformował prokurator w Dreźnie. Aresztowani są obywatelami Niemiec i mają dziś stanąć przed sędzią śledczym.

Według policji i prokuratury ponad 1600 funkcjonariuszy policji wzięło udział w tej operacji. Przeszukano 18 nieruchomości, w tym mieszkania, garaże i samochody, głównie w berlińskiej dzielnicy Neukoelln. Skupiono się na "poszukiwaniu skradzionych skarbów sztuki i uzyskaniu możliwych dowodów, takich jak nośniki danych, odzież i narzędzia" - poinformowała saska policja na Twitterze.

Reklama

Tropy prowadzą do berlińskiego gangu

Według informacji dziennika "Bild" wszystkie badane obiekty są związane z berlińskim klanem Remmo. Szacuje się, że liczy on co najmniej 500 osób. Klan ma na swoim koncie wymuszenia, rozbój, handel narkotykami, kradzieże, nielegalne posiadanie broni i morderstwa.

We wtorek w działania na terenie Berlina oprócz służb z Saksonii zaangażowane były również siły specjalne rządu federalnego oraz landów Badenii-Wirtembergii, Berlina, Brandenburgii, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii-Anhalt i Turyngii.

Jedno z najbardziej spektakularnych włamań w historii

Włamanie do skarbca w Dreźnie było jednym z najbardziej spektakularnych włamań w historii Niemiec. Pod koniec listopada 2019 roku złodzieje weszli przez okno do Zielonego Sklepienia, słynnego skarbca w królewskim pałacu stolicy Saksonii. W ciągu kilku minut ukradli bezcenne skarby sztuki, w tym biżuterię ze złota i diamentów. Następnie uciekli samochodem, który później podpalili.

Galeria Zielone Sklepienie powstała w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich. Jej założycielem był August II Mocny. Uważana jest za jedną z najbogatszych kolekcji klejnotów w Europie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy