Reklama

Reklama

Skażenie Odry. Komisja Europejska: Nie będziemy spekulować

Nie dysponujemy żadnymi wiążącymi informacjami na temat przyczyny śnięcia ryb w Odrze i nie będziemy spekulować na ten temat - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii Tim McPhie.

Nie mamy żadnych wiążących informacji na temat tego, co jest przyczyną umierania ryb. Nie będziemy spekulować na ten temat, bo wpłynie to na wymianę informacji. Jesteśmy w kontakcie z władzami. Jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób - powiedział Tim McPhie

Skażenie Odry. KE: Przyczyna nie jest znana

Dopytywany, czy Polska nie dopełniła obowiązku poinformowania Komisji o sprawie, odparł: - "Ponieważ przyczyna tej sytuacji nie jest znana, więc nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy istnieje obowiązek informowania zgodnie z jakąś konkretna dyrektywą. Mogę jedynie powiedzieć, że mamy dobry kontakt z władzami, pozostajemy w kontakcie i otrzymujemy potrzebne informacje".

Reklama

McPhie poinformował także, że w poniedziałek komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevicius rozmawiał z minister Anną Moskwą, żeby "uzyskać więcej danych na temat zanieczyszczenia w rzece i omówić możliwość udzielenia wsparcia przez Komisję władzom państwowym w przeprowadzaniu śledztwa".

We wtorek po południu komisarz Sinkevicius ma skontaktować się w tej samej sprawie z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke. 

Odra. Minister Moskwa rozmawiała z KE

Anna Moskwa rozmawiała w poniedziałek z unijnym komisarzem ds. środowiska o katastrofie ekologicznej Odry. W internetowym wpisie zaznaczyła, że Polska "wykorzystuje doświadczenia innych państw i zagraniczne laboratoria"

"Dziękuję Virginijusowi Sinkeviciusowi - komisarzowi UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa za rozmowę. Przedstawiłam sytuację na Odrze, stan prac oraz poprosiłam o wskazanie podobnych sytuacji w Europie - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska.

Reklama

Reklama

Reklama