Reklama

Skazano "architekta" ataku na Kapitol. Wymowne słowa sędzi

Stewart Rhodes, przywódca skrajnie prawicowej organizacji paramilitarnej Oath Keepers, został w czwartek skazany na 18 lat za "zmowę w celu wzniecenia buntu" przeciw władzy, którego kulminacyjnym punktem był atak na Kapitol 6 stycznia 2021 r. i w efekcie zablokowanie objęcia władzy przez Joe Bidena.

Jak podkreślają amerykańskie media Stewart Rhodes jest pierwszą osobą, która w związku z atakiem na Kapitol została skazana za działalność wywrotową. Jest to też najwyższy wyrok z setek, jakie do tej pory zapadły w związku z tym zdarzeniem.  

Atak na Kapitol. Stewart Rhodes skazany na 25 lat więzienia

Przed ogłoszeniem wyroku sędzia Amit Mehta zwróciła się do Rhodesa, stwierdzając, że pozostaje on zagrożeniem dla USA i jest dla niej oczywiste, że mężczyzna "chce, aby demokracja w Stanach przekształciła się w przemoc".

- Z chwilą, gdy odzyskasz wolność, kiedykolwiek by to nastąpiło, będziesz gotowy chwycić za broń przeciwko władzy - powiedziała.

Reklama

Media zaznaczają, że była to jedna z najważniejszych spraw wniesionych w ostatnich latach przez Departament Sprawiedliwości, który starał się udowodnić, że zamieszki wywołane przez prawicowych ekstremistów, takich jak Oath Keepers, nie były chwilowym protestem, ale kulminacją przygotowywanego od tygodni spisku. 

Oskarżyciele domagali się dla Rhodesa 25 lat więzienia, którego nazwali "architektem spisku", który miał siłowo zablokować objęcie władzy po Donaldzie Trumpie przez Joe Bidena. Jego plan zakładał utworzenie zespołów "sił szybkiego reagowania", będących w gotowości w jednym z hoteli w Wirginii. Miały one przetransportować broń do stolicy kraju, gdyby była potrzebna. "Broń nigdy nie została użyta" - zaznaczono.

Rhodes został zatrzymany wraz z 10 innymi członkami swojej organizacji w styczniu.

Od reelekcji Bidena zależą losy Polski. "Ta świadomość jest już w naszych elitach"  

W krótkiej mowie przed skazaniem Rhodes skrytykował śledczych, zarzucając im upolitycznienie, zauważył, że nigdy nie wszedł do Kapitolu i nigdy nikomu nie powiedział, że chciałby to zrobić.

- Jestem więźniem politycznym i podobnie jak prezydent Trump, moim jedynym przestępstwem jest sprzeciwianie się tym, którzy niszczą nasz kraj - stwierdził. 

Jego prawnik zapowiedział apelację. Dodał, że prokuratorzy na siłę próbują zrobić z jego klienta twarz ataków z 6 stycznia.  

Atak na Kapitol. Spisek ws. pokojowego przekazania władzy

Według Departamentu Stanu ekstremiści mieli organizować się za pośrednictwem zaszyfrowanych systemów komunikacji, rekrutować członków do wzięcia udziału w akcji, a także organizować specjalne szkolenia. 

Przygotowania te miały obejmować atak na Kapitol, a w konsekwencji siłowe uniemożliwienie przekazania władzy Joe Bidenowi

Kim jest Stewart Rhodes?

Stewart Rhodes jest liderem i założycielem Oath Keepers. Jest prawnikiem, byłym spadochroniarzem armii USA i asystentem byłego libertariańskiego kongresmena Republikanów Rona Paula. Oath Keepers to luźno zorganizowana antyrządowa grupa paramilitarna, złożona głównie z byłych i obecnych żołnierzy i funkcjonariuszy służb.

Skazanie Rhodesa może być zapowiedzią tego, jak wysokiej kary będą domagać się prokuratorzy dla Enrique Tarrio, przywódcy innego ekstremistycznego ugrupowania Proud Boys (Dumni Chłopcy), które również miało uczestniczyć w spisku dotyczącym ataku na Kapitol.  Werdykt ma on usłyszeć podczas jednej ze spraw zaplanowanych na sierpień i wrzesień. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atak na Kapitol | USA

Reklama

Reklama

Reklama