Reklama

Skandal z wynagrodzeniem żony Fillona może utorować skrajnej prawicy drogę do władzy

We Francji skandal związany z wynagrodzeniem żony Francois Fillona za prace, jakie miała świadczyć na rzecz swego męża, może doprowadzić do poważnego kryzysu politycznego i społecznego. Pojawia się coraz więcej komentarzy w tym właśnie tonie.

Francois Fillon - zwycięzca listopadowych prawyborów republikańskiej prawicy i centrystów - wydawał się być stuprocentowym kandydatem w zaplanowanych na wiosnę wyborach prezydenckich. Afera, którą we Francji nazywa się już "Penelope’a gate" - od imienia jego żony, która za dosyć niejasno sprecyzowane prace w roli sekretarza Francois Fillona miała otrzymać wynagrodzenie ponad ośmiuset tysięcy euro - coraz bardziej się nasila.

Komentatorzy zastanawiają się, czy prawica i centryści szykują kogoś na jego miejsce, a krajowa sekretarz Partii Socjalistycznej Elsa di Meo uważa, że cały ten skandal grozi wszystkim tradycyjnym siłom politycznym. Jej zdaniem, sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana zarówno dla Fillona, jak i wszystkich na francuskiej scenie politycznej. Stawia ona bowiem pod znakiem zapytania etykę polityki, a burza medialna, jaka się rozpętała, może być katastrofą nie tylko dla partii politycznych, ale i całej Republiki.

Reklama

Elsa di Meo nie wyklucza, że obywatele będą mieli tego dosyć i zwrócą się w stronę skrajnej prawicy. Już teraz w sondażach pierwsze miejsce zajmuje Marine Le Pen - liderka Frontu Narodowego.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy