Reklama

Reklama

Skandal korupcyjny we Francji

Aresztowano cztery osoby, 50 zostało objętych śledztwem - to wynik śledztwa prokuratury we Florencji w sprawie korupcji przy realizacji wielkich inwestycji we Włoszech, takich jak kolej dużych prędkości i przygotowania do wystawy Expo.

Aresztowano cztery osoby, 50 zostało objętych śledztwem - to wynik śledztwa prokuratury we Florencji w sprawie korupcji przy realizacji wielkich inwestycji we Włoszech, takich jak kolej dużych prędkości i przygotowania do wystawy Expo.

Wśród czterech aresztowanych w poniedziałek pod zarzutem korupcji i manipulacji przy przetargach jest były wysokiej rangi urzędnik Ministerstwa Infrastruktury, obecnie jego zewnętrzny konsultant, Ercole Incalza. To jeden z najbardziej znanych we Włoszech ekspertów w dziedzinie wielkich inwestycji, który pełnił kluczowe funkcje w resorcie w siedmiu rządach i przy pięciu ministrach.

Znakomity specjalista, który zdobył również uznanie na szczeblu międzynarodowym - przyznał minister infrastruktury Maurizio Lupi.

Media ujawniły, że także sam minister Lupi znalazł się w trudnej sytuacji, bo okazało się, że jego syn, absolwent inżynierii, otrzymywał zaraz po ukończeniu studiów zlecenia na wykonanie różnych prac od aresztowanego przedsiębiorcy. "Nigdy nie prosiłem go, by załatwił pracę mojemu synowi" - oświadczył minister Lupi.

Reklama

Zapewnił o gotowości pełnej współpracy z wymiarem sprawiedliwości w sprawie korupcji. "Należy ją zwalczać" - podkreślił szef resortu.

Wśród podejrzanych jest także, jak podały media, aresztowany już w październiku zeszłego roku jeden z byłych menedżerów kierujący przygotowaniami do światowej wystawy Expo w Mediolanie, Antonio Acerbo. Postawiono mu na jesieni serię zarzutów o udziału w grupie przestępczej, która kontrolowała przetargi na prace przy Expo.

O skali niejasności, podejrzeń i korupcji, a także zasięgu śledztwa świadczy to, że - jak podała Ansa - aresztowany przedsiębiorca Stefano Perotti do stycznia tego roku był w ostatnich latach zaangażowany w 10 wielkich inwestycji we Włoszech. Były wśród nich: budowa trzeciej linii metra w Rzymie i dwóch w Mediolanie, odcinków autostrady Salerno-Reggio Calabria na południu, a także kilku trakcji kolei dużych prędkości. Łączna wartość tych robót to 25 mld euro.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy