Reklama

Reklama

Skandal dyplomatyczny. Indonezja chce wyjaśnień od USA

Indonezja oczekuje szczegółowych wyjaśnień dlaczego dowódca indonezyjskich sił zbrojnych nie mógł w sobotę udać się do Stanów Zjednoczonych. Generał Gatot Nurmantyo, pomimo posiadania wizy i oficjalnego zaproszenia, nie został wpuszczony na pokład samolotu lecącego do Waszyngtonu.

Dżakarta chce poznać szczegóły tej decyzji, pomimo tego że przyjęła już oficjalne przeprosiny Waszyngtonu w tej sprawie.

"Przekazaliśmy, że wciąż czekamy na doprecyzowanie, na wyjaśnienie, dlaczego do tego doszło" - powiedziała dziennikarzom minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi po spotkaniu w poniedziałek z zastępczynią ambasadora USA w Dżakarcie Erin McKee.

Marsudi dodała, że amerykańskie władze próbują ustalić, dlaczego doszło do takiego incydentu. Szefowa MSZ zaznaczyła, że zapewniono ją, iż problem jest już rozwiązany i indonezyjski dowódca może swobodnie podróżować do USA.

Reklama

Po spotkaniu z szefową indonezyjskiej dyplomacji McKee powiedziała, że przeprosiła rząd Indonezji za zaistniałą sytuację. Dzień wcześniej uczynił to ambasador Joseph Donovan - wynika z komunikatu amerykańskiej placówki. Obecnie dyplomata przebywa w odległych rejonach Indonezji.

Generałowi Nurmantyo nie pozwolono w sobotę wejść na pokład samolotu linii Emirates lecącego do Stanów Zjednoczonych. Generał miał wziąć udział w Waszyngtonie w konferencji na temat zwalczania ekstremistycznych organizacji, na którą został zaproszony przez przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, generała Josepha Dunforda.

W niedzielę rzecznik indonezyjskiej armii powiedział, że przewoźnik poinformował generała, iż amerykańskie służby celne i ochrony granic nie wpuszczą go na terytorium USA. Rzecznik sprecyzował, że generał Nurmantyo ostatni raz odwiedzał USA w lutym 2016 roku.

Były ambasador Indonezji w USA Dino Patti Djalal wezwał rząd w Dżakarcie do ostrzejszej reakcji. "Rząd nie powinien prosić o wyjaśnienie, lecz raczej wystosować protest wobec USA" - napisał dyplomata na Twitterze.

Nie wiadomo, czy generał Nurmantyo weźmie udział w konferencji, która ma odbyć się w poniedziałek i wtorek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy