Reklama

Reklama

Silne trzęsienie ziemi na Alasce. Alarm przed tsunami odwołany

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego (z 21 na 22 lipca; w środę rano w Polsce) półwysep Alaska. Ogłoszono alarm przed tsunami, ale po ok. dwóch godzinach, jak podało centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC), został on odwołany.

Nie ma zagrożenia dla innych odcinków wybrzeża Oceanu Spokojnego Stanów Zjednoczonych i Kanady - przekazało centrum.

Mieszkańcy otrzymali ostrzeżenie

Podziemne wstrząsy nastąpiły na głębokości 28 km - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS, korygując swoje wcześniejsze doniesienia, które mówiły o wstrząsach na głębokości 10 km.

Jak powiadomiły USGS, alarm przed tsunami dotyczył obszaru w promieniu 300 km wokół epicentrum trzęsienia ziemi, które wystąpiło na morzu, ok. 100 km na południowy wschód od Perryville.

W ostrzeżeniu wezwano mieszkańców, aby udali się na wyżej położone tereny. Po ok. dwóch godzinach alarm odwołano i nie odnotowano niszczycielskich fal - pisze agencja AP.

Reklama

Ostatnie trzęsienia ziemi

Półwysep Alaska znajduje się między Morzem Beringa a otwartym Oceanem Spokojnym.

Według USGS, od 1900 r. doszło do sześciu trzęsień ziemi o magnitudzie 7 i większej w promieniu 250 km od epicentrum wtorkowego trzęsienia. Najsilniejsze było to z 1938 r. o magnitudzie 8,2.

W 1964 r. miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2 w Rowie Aleuckim, rowie oceanicznym, który ciągnie się wzdłuż południowych wybrzeży Aleutów i półwyspu Alaska - podaje AP.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy