Reklama

Silne eksplozje w Kanadzie. Są zaginieni

Służby ratunkowe poszukują trzech osób po wybuchu na stacji dystrybucji propanu w Saint-Roch-de-l’Achigan w kanadyjskiej prowincji Quebec, do którego doszło w czwartek. Wcześniej seria silnych eksplozji zniszczyła zakład utylizacyjny w miejscowości St. Catharines w Ontario.

Do wybuchu na stacji dystrybucji propanu w Saint-Roch-de-l’Achigan doszło przed południem czasu miejscowego, następnie gwałtowny pożar objął całą stację i około godz. 16 wciąż nie był opanowany. Nie jest znana liczba osób, które znajdowały się w budynku w chwili wybuchu - podawały media. 

Nie można doliczyć się trzech osób

Publiczny nadawca Radio-Canada cytował burmistrza Saint-Roch-de-l’Achigan Sebastiena Marcil, według którego nie można się doliczyć trzech osób.

Trwa ustalanie przyczyn eksplozji, która całkowicie zniszczyła stację. Lokalne władze informowały na konferencji prasowej, że mieszkańcy około 100 domów znajdujących się w promieniu jednego kilometra musieli zostać ewakuowani. Według straży pożarnej nie ma już ryzyka dalszych wybuchów gazu, ale wciąż na miejscu jest wiele butli, są też rozlane substancje łatwopalne. Okoliczne drogi zostały zamknięte. Według TVA Nouvelles na miejscu pracuje ok. 50 strażaków. Policja prowadzi śledztwo w sprawie.

Reklama

Dziennikarze Radio-Canada informowali, że strażacy używają drona do oceny sytuacji. Gaszenie pożaru dodatkowo komplikuje niemożliwość użycia wody, ponieważ istnieje ryzyko skażenia pobliskiej rzeki.

Eksplozje w Ontario

Również w czwartek, w godzinach porannych, doszło do serii silnych eksplozji w St. Catherines w Ontario, w zakładach Ssonix Products, które zajmują się m.in. utylizacją odpadów, a wcześniej, jak wynika z informacji podawanych przez Bloomberga, także produkcją benzyny i olejów.

Publiczny nadawca CBC podał, że do szpitala trafiła jedna osoba z poważnymi poparzeniami, a także jeszcze jedna osoba bez fizycznych obrażeń. Według informacji straży pożarnej, podczas eksplozji w firmie znajdował się jeden pracownik. Już po przybyciu straży pożarnej słyszano serię dalszych eksplozji.

Część okolicznych mieszkańców została ewakuowana, części zalecono pozostanie w domach i zamknięcie okien ze względu na dym. Zamknięto pobliskie drogi.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kanada | ontario | wybuchy | Quebec

Reklama

Reklama

Reklama