Reklama

Reklama

Siergiej Ławrow: Nie ma żadnych przeszkód dla eksportu ukraińskiego zboża

Po podpisanym w piątek porozumieniu nie ma żadnych przeszkód dla eksportu zboża z ukraińskich portów - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji wypowiedział się krótko po tym, jak Rosja ostrzelała ukraiński port w Odessie.

- Celem ataku w Odessie była infrastruktura wojskowa - stwierdził Siergiej Ławrow.

Szef rosyjskiego MSZ przekonywał, że zawarte porozumienie nie zabrania atakowania celów wojskowych.

Ukraina o eksporcie zboża po piątkowym porozumieniu

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza, będzie Czarnomorsk - powiadomił ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waskow. 

Pierwszy eksport planowany jest jeszcze w tym tygodniu.

W następnej kolejności zaangażowane będą porty Odessa i Piwdenne - powiedział cytowany przez agencję Ukrinform.

Reklama

Plany rozminowania korytarzy handlowych

Szef resortu infrastruktury Ołeksandr Kurbakow oznajmił, że 27 lipca ma rozpocząć działanie centrum koordynacyjne, które będzie nadzorować funkcjonowanie korytarza handlowego na Morzu Czarnym. Szczegóły techniczne mają być dopracowane w ciągu dwóch dni w Stambule.

Rozminowanie zostanie przeprowadzone wyłącznie w wyznaczonym dla ruchu statków handlowych korytarzu. Będą one poruszać się w asyście jednostek ratowniczych ministerstwa infrastruktury.

Według Kurbakowa po wznowieniu eksportu Ukraina będzie w stanie eksportować miesięcznie trzy miliony ton zboża.

Mykoła Solski, szef resortu polityki rolnej i żywnościowej, powiadomił, że Ukraina już posiada zgromadzone zapasy zboża warte 10 mld dol.

Porozumienie w sprawie zboża

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

Dzień po zawarciu porozumień Rosja zaatakowała port handlowy w Odessie rakietami Kalibr, uszkadzając jego infrastrukturę. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy