Reklama

Reklama

Shutdown w USA: Jest porozumienie ws. dalszego finansowania działalności rządu federalnego

Amerykański rząd może wrócić do pracy. Jest porozumienie w sprawie dalszego finansowania działalności rządu federalnego. Pracownicy rządowi nie pójdą więc na przymusowe urlopy.

Teraz w sprawie porozumienia ma się jeszcze odbyć głosowanie w Senacie USA. To raczej formalność, ale musi zostać spełniona. Liderzy obu partii - Republikanie i Demokraci - już mówią o osiągniętym kompromisie. O postępie informuje też rzeczniczka Białego Domu - donosi korespondent RMF FM w Waszyngtonie Paweł Żuchowski.

Trzeba podkreślić, że to tylko porozumienie czasowe. Pieniądze na funkcjonowanie rządu będą na niecałe trzy tygodnie - konkretnie do 8 lutego. Później, jak podkreśla korespondent, znów być może będziemy świadkami budżetowych targów. 

Reklama

Republikanie i Demokraci mają swoje oczekiwania. Przeciwnicy polityczni Trumpa uzależniali swą zgodę na uchwalenie nowego prowizorium budżetowego od uwzględnienia w nim środków na ochronę młodych imigrantów - tzw. marzycieli, którzy przyjechali do USA z rodzicami jako dzieci. Republikanie domagali się natomiast głosowania za odblokowaniem rządu jako warunku dalszych negocjacji w kwestiach imigracyjnych. Sporna sprawa to też potrzeba zapewnienia pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Shutdown mimo intensywnych, zakulisowych negocjacji

Przypomnijmy, że zawieszenie (shutdown) działalności rządu federalnego USA nastąpiło o północy z piątku na sobotę. To rezultat nieuchwalenia przez Senat wspomnianego prowizorium budżetowego, które umożliwiało finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc.

Fiasko nastąpiło mimo intensywnych zakulisowych negocjacji między Republikanami i Demokratami, które trwały do ostatniej chwili i mimo interwencji prezydenta Donalda Trumpa. 

Paweł Żuchowski 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy