Reklama

Seryjny gwałciciel może wyjść na wolność mimo apelu brytyjskiego wicepremiera

66-letni Andrew Barlow skazany na dożywocie w 1988 roku m.in. za 11 gwałtów, może wyjść na wolność. W piątek komisja ds. zwolnień warunkowych odrzuciła wniosek wicepremiera i sekretarza sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominica Raaba o anulowanie zaplanowanego wypuszczenia seryjnego gwałciciela.

Decyzja komisji ds. zwolnień warunkowych, która mimo apelu wicepremiera Dominica Raaba, zdecydowała o zwolnieniu gwałciciela, może zostać jeszcze zakwestionowana po odwołaniu do Sądu Najwyższego - zauważa gazeta "Telegraph & Argus".

Seryjny gwałciciel atakował w latach 80.

66-letni Barlow, wcześniej znany jako Andrew Longmire, został skazany na dożywocie w 1988 roku za 11 gwałtów, trzy usiłowania gwałtu i szereg innych przestępstw popełnionych w latach 80. W 2010 i 2017 roku uznano go winnym dwóch kolejnych gwałtów, których również dopuścił się w latach 80. 

Celem przestępcy były młode kobiety i matki. Gwałciciel grasował głównie w okolicach Manchesteru, gdzie mieszkał przez dekadę. Barlow włamywał się do domów ofiar, w których znajdowały się również ich dzieci. Używał broni, aby grozić kobietom.

Reklama

Jedną z jego ofiar była 26-letnia matka, którą Barlow zgwałcił w jej własnym domu w Sheffield, podczas gdy jej trzyletnia córka ukrywała się przerażona za kanapą. Przed atakiem groził kobiecie śrubokrętem. 

Andrew Barlow może zostać zwolniony warunkowo

Po odbyciu ponad 34 lat kary więzienia, 12 grudnia 2022 roku komisja ds. zwolnień warunkowych zdecydowała, że Barlow może zostać zwolniony

17 stycznia Dominic Raab zwrócił się do komisji o ponowne rozpatrzenie decyzji, argumentując, że nie wzięto należycie pod uwagę ryzyka zwolnienia przestępcy i nie uwzględniono opinii psychologicznych ekspertów. Jeden z nich miał stwierdzić, że zwolnienie gwałciciela "jest bezpieczne", drugi zaś uznał, że Barlow powinien być "dodatkowo sprawdzony w otwartym więzieniu", zanim zostanie wypuszczony na wolność. 

Komisja ds. zwolnień warunkowych odrzuciła jednak wniosek brytyjskiego wicepremiera, twierdząc, że "nie doszło do niewłaściwego ukierunkowania prawa", a komisja rozważyła "wszystkie dowody". Stwierdzono, że jej członkowie wzięli pod uwagę raport byłego psychologa i "mieli prawo dojść do takiego wniosku". 

"Telegraph & Argus" przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce w 2021 roku. Wówczas po ponownym aresztowaniu podwójnego mordercy Colina Pitchforka, brytyjski sekretarz sprawiedliwości powiedział, że chce bardziej ostrożnego podejścia do przyszłych decyzji o zwolnieniach warunkowych. Pitchfork, który zgwałcił i zabił dwie nastolatki w latach 80., wrócił do więzienia w listopadzie 2021 roku - dwa miesiące po zwolnieniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | seryjny gwałciciel | dominic raab | gwałty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy