Reklama

Reklama

Seria wstrząsów tektonicznych po erupcji wulkanu na Hawajach

​Na wyspie Hawai'i, największej w archipelagu Hawajów znanej również jako Big Island, doszło w piątek do serii trzęsień ziemi o stopniowo wzrastającej magnitudzie. Według danych Służby Geologicznej USA (USGS) ostatni wstrząs miał magnitudę 6,0 (początkowo podawano 6,9).

Wstrząsy o takim natężeniu moga spowodować poważne zniszczenia, jeśli wystąpią na terenach zamieszkałych. Według USGS nie ma zagrożenia falami tsunami.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 17,7 km na południowy zachód od osady Leilani Estates, do której dotarła już lawa z erupcji wulkanu Kilauea. Lawa dotarła już do kilku innych miejscowości, których mieszkańcy otrzymali polecenie natychmiastowej ewakuacji.

Mieszkańcy miejscowości Puna, zamieszkanej przez około 10 tys. ludzi, zostali zmuszeni do ewakuacji po tym, jak władze poinformowały o parze i lawie, dobywających się z pęknięcia w kraterze. W powietrzu występuje wysokie, szkodliwe dla zdrowia, stężenie związków siarki.

Reklama

Wybuch wulkanu Kilauea, jednego z pięciu na wyspie, nastąpił w czwartek po serii trzęsień ziemi ciągu ostatnich kilku dni, w tym wstrząsu o magnitudzie 5,0.

Jeden z mieszkańców powiedział lokalnym mediom, że widział "fontanny" lawy. Jak wynika ze zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych, chmura popiołu wzbiła się nad wyspą na wysokość kilku kilometrów. Wydobywająca się z wulkanu lawa ma początkowo temperaturę ok. 1149 stopni Celsjusza.

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei, aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa.

Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy