Reklama

Seria krwawych zamachów bombowych w Nigerii

Co najmniej 58 osób zginęło, a około 140 zostało rannych w serii zamachów bombowych, do których doszło w sobotę w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii, gdzie narodził się islamistyczny ruch Boko Haram.

Wśród ofiar zamachów zorganizowanych na dwóch uczęszczanych targowiskach i na dworcu autobusowym jest wiele dzieci. Przynajmniej za jedną z eksplozji stał zamachowiec samobójca - poinformowali świadkowie.

Do tej pory nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachów, ale sposób ich przeprowadzenia wskazuje na islamistyczne ugrupowanie zbrojne Boko Haram, które od sześciu lat prowadzi kampanię w celu utworzenia państwa islamskiego w Nigerii, kraju mającego największą gospodarkę w Afryce.

To najbardziej krwawe zamachy, od kiedy islamiści próbowali w styczniu zająć Maiduguri, stolicę stanu Borno.

Reklama

Według szefa miejscowej milicji samoobrony ze względu na to, że zamachy były najwyraźniej skoordynowane i w obawie przed kolejnymi aktami terroru władze zarządziły zamknięcie wszystkich punktów handlowych w mieście.

Rebelianci z Boko Haram przez długi czas zamierzali uczynić z Maiduguri stolicę swojego kalifatu, który chcieli wykroić w religijnie mieszanej Nigerii. Pod koniec stycznia rebelianci, najprawdopodobniej należący do Boko Haram, próbowali zająć miasto, ale zostali odparci w wyniku walk, w których zginęło ponad 100 ludzi.

W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii. Nigeryjski prezydent Goodluck Jonathan, który 28 marca zamierza ubiegać się o reelekcję, był krytykowany za nieudolność w walce z rebeliantami. Z powodów bezpieczeństwa głosowanie przesunięto o sześć tygodni - z początkowego terminu 14 lutego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama