Reklama

Reklama

Serbia: Pięć milionów euro na rewitalizację Srebrenicy

Szef serbskiego rządu Aleksandar Vuczić ogłosił w środę, że jego kraj przekaże 5 mln euro na rewitalizację Srebrenicy - miasta w Bośni i Hercegowinie, w którym podczas wojny w latach 90. siły serbskie dopuściły się masakry na 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców

"Chcemy, by Srebrenica stała się mostem współpracy. Nikt nie przywróci zabitych braci ich siostrom ani dzieci ich matkom. Jedyne, co możemy zrobić, to patrzeć w przyszłość, zmieniać ją, zaopiekować się tysiącami ludzi, którzy tu wciąż mieszkają" - powiedział Vuczić na regionalnej konferencji inwestycyjnej w Srebrenicy.

5 mln euro zostanie przeznaczone na budowę szkół, ulic oraz projekty z dziedziny opieki zdrowotnej. Jednym z flagowych przedsięwzięć będzie też rewitalizacja zniszczonych przez wojnę obiektów uzdrowiskowych, które w toku skorumpowanej prywatyzacji ucierpiały jeszcze bardziej. Vuczić poinformował, że pierwsze 2 mln euro trafią do miasta przed poniedziałkiem.

Reklama

Deklaracja serbskiego premiera to kolejna próba zadośćuczynienia przez Belgrad za zbrodnie wojenne - pisze agencja AP. W czerwcu Vuczić udał się do Srebrenicy na obchody 20. rocznicy masakry; podczas pochówku 136 ofiar, których ciała znaleziono nieopodal w masowym grobie, został przez żałobników obrzucony kamieniami. W środę szef rządu Serbii ponownie odwiedził cmentarz i złożył na nim wieniec.

Po zajęciu Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy chronionej przez żołnierzy ONZ, w lipcu 1995 r. siły Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Masakra w Srebrenicy, przez ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii, uznana za ludobójstwo, była jedną z największych zbrodni wojennych w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej.

Reklama

Reklama

Reklama