Reklama

Separatyści ostrzelali bazę OBWE w Donbasie

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ewakuowała swych obserwatorów z bazy polowej w mieście Popasna na wschodzie Ukrainy po ostrzale, który przeprowadzili wspierani przez Rosję separatyści - poinformowało w piątek dowództwo wojskowe w Kijowie.

"W nocy 29 czerwca nielegalne ugrupowania zbrojne w obwodzie ługańskim ostrzelały przedstawicielstwo Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE w mieście Popasna, używając do tego zakazanego porozumieniami mińskimi moździerzy o kalibrze 82 mm oraz wyrzutni rakiet i broni strzeleckiej. Żaden z obserwatorów misji nie ucierpiał" - przekazał sztab w komunikacie.   

Zdaniem strony ukraińskiej celem takich działań było zastraszenie obserwatorów i zmuszenie ich do ograniczenia działań w tym regionie. Popasna znajduje się na terenach będących pod kontrolą Ukrainy, jednak leży tuż przy linii, za którą znajdują się już siły przeciwnika.     

Reklama

W tym miesiącu był to już kolejny incydent, w którym separatyści zaatakowali obserwatorów OBWE. 21 czerwca rebelianci ostrzelali samochody ich misji w okolicach miasta Jasynuwata, na obszarze, kontrolowanym przez tzw. Doniecką Republikę Ludową. W tym zdarzeniu również nikt nie ucierpiał.   

W kwietniu w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej na minie wybuchł samochód OBWE, w wyniku czego zginął amerykański obserwator misji, a dwójka innych - obywatele Niemiec i Czech - została ranna.   

Misja OBWE na Ukrainie liczy obecnie około 700 członków. Monitorują oni m.in. przestrzeganie porozumień z Mińska w sprawie uregulowania trwającego od 2014 r. konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.    

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy