Reklama

Sensacyjna rekonstrukcja twarzy. Oto, jak wyglądała starożytna kobieta

Niezwykłe dzieło naukowców. Pierwszy raz w historii udało się zrekonstruować twarz Nabatejki, członkini starożytnego ludu pochodzenia semickiego. W prace zaangażowany był multidyscyplinarny zespół naukowców, w tym m.in. artysta 3D.

Zespół badaczy z Arabii Saudyjskiej w 2015 r. odnalazł w ruinach starożytnego miasta Hegra (stanowisko Al-Hidżir), szczątki około 80 osób. 

Naukowcy informują, że najlepiej zachowany był szkielet jednej z kobiet. Badania wykazały, że to Nabatejka. Pochowano ją w grobowcu ponad 2 tys. lat temu. Kobietę nazwano Hinat

Arabia Saudyjska. Rekonstrukcja twarzy Nabatejki

Cywilizacja nabatejska nie pozostawiła znaczących źródeł historycznych, a informacje o niej pochodzą z inskrypcji na grobowcach i na skałach na całym Bliskim Wschodzie lub z odkryć archeologicznych.

Nabatejczycy osiedlili się w Hegrze na terenach dzisiejszej Arabii Saudyjskiej. Żyli około 2 tys. lat temu. Dali się poznać jako handlarze kadzideł, przypraw oraz innych luksusowych towarów. 

Reklama

Stolicą królestwa Nabatejczyków było jordańskie miasta Petra. 

Arabia Saudyjska. Rekonstrukcja twarzy Nabatejki

Po wykopaniu grobowca kilka lat temu zapadła decyzja, aby odtworzyć twarz Hinat z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Proces rekonstrukcji odbył się w Londynie. W projekcie wzięli specjaliści z wielu dziedzin: archeolodzy, eksperci od rekonstrukcji sądowej, ale także artysta specjalizujący się w w technice 3D

"Nabatejczycy są tajemniczy. Wiemy o nich bardzo mało, ponieważ nie pozostawili po sobie żadnych tekstów literackich ani zapisów" - powiedziała National Geographic libańsko-francuska archeolog Laila Nehme, dyrektorka projektu. 

"Wykopanie tego grobowca było wspaniałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o ich idei życia pozagrobowego" - dodała. 

W lipcu 2020 r. zakończono proces rekonstrukcji i przez kolejne miesiące trwały żmudne prace nad wykonaniem silikonowego popiersia kobiety o imieniu Hinat. Efekt finalny przeszedł najśmielsze oczekiwania, a popiersie stało się sensacją archeologiczną na całym świecie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Arabia Saudyjska | archeologia | historia | Bliski Wschód

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy