Reklama

Sensacja archeologiczna na Węgrzech. Odkryto pierwotny grobowiec Sulejmana Wspaniałego

Węgierscy naukowcy twierdzą, że w ruinach meczetu w Szigetvar na południu kraju odkryli pierwotny grobowiec sułtana Sulejmana Wspaniałego.

Norbert Pap z uniwersytetu w Peczu ogłosił, że jego ekipa odkryła w ruinach meczetu pochodzącego z czasów Imperium Osmańskiego miejsce pochówku szczątków wielkiego sułtana, Sulejmana Wspaniałego. To sanktuarium w organami wewnętrznymi sułtana, jego kości - zgodnie z historycznymi przekazami - zostały przewiezione do Konstantynopolu, czyli dzisiejszego Stambułu.

Z informacji pochodzących z tamtego okresu wiemy, że sanktuarium wybudowano dokładnie w miejscu, gdzie stał namiot, w którym sułtan dokonał żywota - oświadczył Pap.

Reklama

Stwierdził, że odkryte ruiny wskazują na to, że była to olbrzymia świątynia wzorowana na tej w świętym mieście muzułmanów Mekce.

Sułtan Sulejman był najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego. To on wprowadził sułtanat w wiek jego największej świetności. Panował przez 46 lat. Jego armia podbijała Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną, wprowadził w życie wiele reform, był poetą i mecenasem sztuki. Zmarł w 1566 roku w trakcie oblężenie twierdzy Szigetvar.

Jego zgon przez 48 dni ukrywano przed żołnierzami w obawie, że na wieść o śmierci władcy zbiegną z pola jednej z największych bitew epoki.

Po śmierci sułtana jego organy wewnętrzne, w tym serce pochowano w miejscu bitwy, resztę ciała przewieziono do otomańskiej stolicy. Mauzoleum sułtana do dziś można podziwiać na dziedzińcu meczetu Sulejmana w Stambule.  

Syn władcy sułtan Selim II kazał wybudować świątynię w miejscu pierwotnego pochówku. Przez ponad 100 lat budynek stał nietknięty, aż do roku 1692, kiedy to został zrównany z ziemią przez wojska austriackich Habsburgów.  

Ten region do dziś nazywany jest przez Węgrów Turbek. Słowo to pochodzi od otomańskiego “turbe", czyli grobowiec. 

(j.)

Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy