Reklama

Reklama

Senator Rubio: Sulejmani planował przewrót w Iraku

"Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, planował przeprowadzenie zamachu stanu w Iraku na polecenie duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia" - oświadczył w piątek amerykański republikański senator Marco Rubio.

Senator, broniąc na Twitterze decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o zabiciu Sulejmaniego, dodał, że dowódca Al-Kuds kilka ostatnich dni spędził, przygotowując ataki wymierzone w obywateli USA i ich sojuszników. Rubio nie podał jednak, skąd pochodzą te informacje.

W atakach miały zginąć setki Amerykanów

O tym, że Sulejmani planował przeprowadzić wkrótce ataki na amerykańskie obiekty i pracowników w Iraku, Libanie, Syrii i innych krajach, powiedział także telewizji Al-Arabija Brian Hook, specjalny wysłannik USA ds. Iranu. Dodał, że w atakach zginęłyby setki Amerykanów.

Podobnie wypowiadał się sekretarz stanu USA Mike Pompeo. W rozmowach z Fox News i CNN nie chciał mówić o szczegółach, które zdecydowały o przeprowadzeniu ataku na Sulejmaniego. Wyjaśnił jednak, że chodziło o zakłócenie przygotowań do ataku, który byłby zagrożeniem dla Amerykanów przebywających na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Ostrzał rakietowy sił USA

Sulejmani i Abu Mahdi al-Muhandis, założyciel proirańskiej milicji irackiej Kataib Hezbollah, zostali w nocy z czwartku na piątek zabici na lotnisku w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. 

Ataku dokonano z użyciem dronów. Zginęło łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.

Czytaj również: 

Groźby pod adresem USA. "Czeka ich surowa zemsta"

Ambasador o decyzji Trumpa: To pozaprawna egzekucja

Czy Polska jest zagrożona? Gen. Polko komentuje


Reklama

Reklama

Reklama