Reklama

Sekretarz obrony USA uda się z wizytą do Europy. Odwiedzi m.in. Polskę

Skretarz obrony USA Lloyd J.Austin wyruszy we wtorek w podróż do Europy, gdzie spotka się z przywódcami NATO, Polski i Litwy, wyższymi rangą dowódcami wojskowymi a także z żołnierzami polskimi i amerykańskimi w bazie lotniczej w Powidzu na terytorium RP - poinformował w poniedziałek w komunikacie Pentagon.

W Brukseli Austin spotka się z ministrami obrony państw Sojuszu i przywódcami NATO, aby omówić rozbudowę obecności wojskowej Rosji na Ukrainie i wokół niej, potwierdzić zobowiązanie USA do przestrzegania Artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego i kontynuować pracę nad rozwojem zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, przy jednoczesnej gotowości stawienia czoła jutrzejszym wyzwaniom - napisano w komunikacie.

Spotkanie z Dudą i Błaszczakiem

Amerykański sekretarz obrony spotka się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Będą omawiać kwestie zacieśnienia dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz pogłębienia polsko-amerykańskiego partnerstwa, kluczowego dla radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami i zagrożeniami - przekazał Pentagon. Dodano, że Austin spotka się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w bazie lotniczej w Powidzu.

Reklama

Wizyta na Litwie

Na Litwie Austin spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą, premier Ingridą Szimonyte oraz ministrem obrony narodowej Arvydasem Anuszauskasem, by potwierdzić, że USA wspierają Litwę, współpracują z nią, wzmacniając litewską armię, i w dalszym ciągu razem walczą z zagrożeniami i przeciwnikami, aby wspierać wspólne interesy i wartości - czytamy dalej w komunikacie. Sekretarz obrony USA wraz z ministrem Anuszauskasem spotka się też z ministrem obrony Estonii Kalle Laanetem i ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem. Odwiedzi także amerykańskich żołnierzy stacjonujących na Litwie - uzupełniono.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sekretarz obrony | USA | Lloyd Austin | Mariusz Błaszczak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy