Reklama

Sekretarz NATO: Porozumienie nuklearne to "historyczny przełom"

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, powiedział, że porozumienie nuklearne zawarte między grupą światowych mocarstw a Iranem "stanowi historyczny przełom".

W komunikacie Stoltenberg podkreślił, że jeśli porozumienie zostanie "w całości wdrożone, wówczas wzmocni międzynarodowe bezpieczeństwo". Z uznaniem wypowiedział się także o "wytrwałości" stron negocjacji.

Za znoszenie sankcji

Porozumienie zostało wypracowane przez Iran i państwa z grupy 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy). Zawarta w Wiedniu umowa przewiduje, że Iran ograniczy ambicje nuklearne w ciągu wielu lat w zamian za stopniowe, lecz odwracalne znoszenie sankcji międzynarodowych dławiących irańską gospodarkę.

Bez powiększania zasobów

Porozumienie stanowi m.in., że Iran będzie mógł kontynuować prace naukowo-badawcze nad wzbogacaniem uranu przez pierwsze 10 lat obowiązywania porozumienia tylko w taki sposób, aby nie powiększać zasobów wzbogacanego uranu. Określono konkretne typy wirówek, które będą mogły być wykorzystywane, oraz dopuszczalny stopień wzbogacenia.

Reklama

 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy