Reklama

Reklama

Sekretarka z obozu Stutthof przed sądem. Niemcy żądają kary

W Niemczech trwa proces byłej sekretarki w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. 97-latka jest oskarżona o pomoc w tysiącach okrutnych morderstw. Prokuratura zażądała kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

Niemka jest oskarżona o pomoc w ponad dziesięciu tysiącach przypadków perfidnych i okrutnych morderstw. Łącznie Niemcy zabili w Stutthofie około 65 tysięcy ludzi. - Ten proces ma wybitne znaczenie historyczne - stwierdziła prokurator Maxi Wantzen.  

"Prokuratura zażądała dla 97-latki kary dwóch lat w zawieszeniu" - pisze agencja dpa. Prokurator powiedziała w siedzibie sądu w Itzehoe w północnych Niemczech, że jest pewna, iż oskarżona jest winna.

Niemcy. Proces Irmgard F. 

Prokuratura jest przekonana, że biurowa praca Irmgard F. zapewniała utrzymanie obozu. Dzięki swej gotowości do pracy była ważnym wsparciem dla komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego i jego adiutantów. W trwającym od ponad roku procesie oskarżona nigdy nie komentowała stawianych jej zarzutów

Reklama

Pozwana Irmgard F. pracowała jako pracownik cywilny w komendanturze niemieckiego obozu koncentracyjnego od czerwca 1943 roku do kwietnia 1945 roku w wieku 18-19 lat. Ponieważ była wówczas jeszcze bardzo młoda, prokurator zażądał skazania jej na podstawie przepisów prawa karnego dla nieletnich. 

Obóz koncentracyjny Stutthof 

1 września 1939 r. Niemcy najechały na Polskę i wbrew prawu międzynarodowemu przyłączyły Wolne Miasto Gdańsk. W granicach Wolnego Miasta Gdańska we wsi Stutthof niemieccy okupanci utworzyli obóz. 2 września przybył tam pierwszy transport więźniów z około 150 Polakami aresztowanymi dzień wcześniej w Gdańsku. 

Początkowo Niemcy wykorzystywali obóz do prowadzenia polityki eksterminacyjnej wobec "niepożądanych elementów polskich" - głównie inteligencji z Gdańska i Pomorza. Od 1942 r. w Stutthofie więziono także Polaków z innych regionów oraz osoby z różnych krajów Europy. Od połowy 1944 r. obóz służył również niemieckim okupantom w tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej - systematycznym mordowaniu europejskich Żydów. 

Więźniowie obozu Stutthof 

Od 1939 do 1945 roku w Stutthofie więziono około 110 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 000 osób narodowości żydowskiej. Niemcy zamordowali blisko 65 tysięcy więźniów tego obozu. Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów. 

Obóz koncentracyjny Stutthof miał powierzchnię 120 hektarów. 39 podobozów rozciągało się od Pölitz (dziś Police) koło Szczecina po Królewiec (dziś Kaliningrad), Thorn (dziś Toruń) i Bromberg (dziś Bydgoszcz). 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy