Reklama

Reklama

Sąsiad Polski ma poważny problem. Chodzi o smog

​Pomimo ograniczenia w ostatnich latach przez władze czeskie emisji gazów cieplarnianych więcej niż połowa mieszkańców Czech żyje na obszarze, na którym odnotowuje się znaczne zanieczyszczenie powietrza przez substancje rakotwórcze.

Jak pisze we wtorek czeski dziennik Pravo, zdaniem ekspertów tysiące Czechów umiera rocznie z powodu chorób wywołanych przez zanieczyszczone powietrze.

Choć w ostatnich latach zmniejszono przemysłową emisję gazów, to jednak nie wpłynęło to znacznie na czystość powietrza, które zatruwane jest w większym stopniu niż przed laty przez transport oraz gospodarstwa domowe.

"Pozytywny trend z ostatnich lat został zatrzymany, mimo iż negatywny wpływ czeskiej gospodarki na środowisko znacznie zmalał. Przyczyną tej sytuacji jest wzrost konsumpcji gospodarstw domowych" - zaznacza gazeta, powołując się na dane z raportu ministerstwa środowiska za 2014 rok.

Reklama

Jak wynika z dokumentu, jedna czwarta 10,5-milionowej populacji Czech jest narażona na stężenie smogu, przekraczające dopuszczalne limity. Mogą one być przyczyną śmierci prawie 6 tys. Czechów rocznie - stwierdzono w raporcie.

Według raportu najbardziej zanieczyszczone powietrze jest obecnie na Morawach oraz w północnych Czechach.

Gazeta zaznacza w komentarzu, że od 1990 roku łączne emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń znacznie zmniejszyły się, a Czechy spełniają międzynarodowe zobowiązania w tym zakresie. Jednak - jak podkreślono - jakość powietrzna, jakim oddychają obecnie Czesi, nie jest o wiele lepsza.

Dziennik dodaje, że w latach 1990-2012 wszystkich 28 państw UE obniżyło emisję gazów cieplarnianych średnio o 19,2 proc. W Czechach emisja gazów w tym okresie spadła o 33 proc., lecz wciąż kraj ten uznawany jest w Europie za jeden z najbardziej zanieczyszczonych regionów UE. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy