Reklama

Sanna Marin będzie najmłodszą premier na świecie

34-letnia fińska minister Sanna Marin ma zostać najmłodszym z obecnie urzędujących premierów na świecie i zarazem najmłodszym szefem rządu w historii Finlandii.

Wiceprzewodnicząca partii socjaldemokratycznej, 34-letnia Sanna Marin, została oficjalnym kandydatem na szefa nowego centrolewicowego rządu Finlandii.

Sanna Marin, dotychczas pełniąca obowiązki ministra transportu i komunikacji, ma zastąpić na stanowisku 57-letniego premiera Anttiego Rinnego, lidera Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), który na początku tygodnia podał się do dymisji. Bezpośrednim powodem jego rezygnacji była utrata poparcia największego koalicjanta SDP w rządzie - liberalnej partii Centrum Finlandii (KESK).

Nowa premier stanie na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez kobiety.

Reklama

Będzie najmłodszym premierem na świecie. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ma 39 lat, a premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk ma 35 lat.

Wychowała się w "tęczowej rodzinie"

Jak informuje BBC, Sanna Marin wychowała się w "tęczowej rodzinie" w wynajętym mieszkaniu z matką i jej partnerką. Powiedziała w jednym z wywiadów, że jako dziecko czuła się "niewidzialna", ponieważ nie była w stanie otwarcie mówić o swojej rodzinie. Dodała jednak, że jej matka zawsze ją wspierała. Dzięki niej wierzy, że może zrobić wszystko, co zechce.

Sanna Marin była pierwszą osobą w rodzinie, która poszła na uniwersytet.

W szeregach socjaldemokratów szybko awansowała. Została wiceprzewodniczącą młodzieżówki partyjnej, potem drugą wiceprzewodniczącą partii socjaldemokratycznej, a w 2017 r. pierwszą wiceprzewodniczącą tego ugrupowania. W wieku 27 lat została przewodniczącą rady miasta w Tampere, a dwa lata później - posłanką.

Od czerwca jest ministrem transportu i komunikacji. Ma 22-miesięczną córkę.

Nie chce odpowiadać na pytania o swój młody wiek. "Nigdy nie myślałam o moim wieku ani płci. Myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i o tych sprawach, dzięki którym dobyliśmy zaufanie elektoratu".

Przyszła premier Finlandii zna szwedzki, angielski i niemiecki. W młodości trenowała piłkę nożną i koszykówkę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy