Reklama

Reklama

Sankcje dla krajów UE, które nie przyjmą uchodźców?

Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner wezwała w poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD do ograniczenia unijnej pomocy finansowej dla krajów UE, które nie chcą przyjmować uchodźców.

Na rządy tych państw należy wywierać mocną presję - uważa szefowa resortu. Wśród możliwych opcji wymieniła redukcję lub anulowanie" pomocy finansowej wypłacanej krajom UE, które nie wykazują się żadną solidarnością.

"Tę presję możemy okazywać usuwając lub ograniczając pomoc finansową" - mówiła.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

Reklama

Z szacunków niemieckich władz wynika, że w tym roku liczba cudzoziemców, którzy wystąpią o azyl w Niemczech, może wynieść ponad 800 tys. - czterokrotnie więcej niż rok temu i najwięcej od zjednoczenia kraju w 1990 roku. Rzeczywista skala imigracji jest jeszcze większa, ponieważ prognoza MSW nie obejmuje przepływu osób z innych krajów UE, w tym z Bułgarii i Rumunii.

Niemcy domagają się lepszego rozmieszczenia uchodźców w krajach Unii, ale sprawa ta wywołuje spory wewnątrz Wspólnoty.

Komisja Europejska chce umieścić osoby starające się o azyl w krajach UE, by odciążyć te państwa, do których przybywają uchodźcy.

W poniedziałek dziennik "Bild", który rozpoczął kampanię na rzecz uchodźców, krytykuje Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Litwę i Słowacje za - jak twierdzi - przyjmowanie niedostatecznej liczby uchodźców w stosunku do ich możliwości.

"We Wspólnocie nie możemy sobie wybierać najlepszych kęsków", należy też "wziąć na siebie odpowiedzialność" - podkreśliła Mikl-Leitner. Zaapelowała o "sprawiedliwe" rozmieszczanie uchodźców w UE.

Minister nazwała "iluzją" wiarę, że ogrodzenie z zasieków z drutu kolczastego, jakie zbudowały już Węgry na granicy z Serbią, może ograniczyć napływ uchodźców.

W zeszłym tygodniu w ciężarówce porzuconej przy autostradzie we wschodniej Austrii znaleziono zwłoki 71 uchodźców. Ciężarówka miała węgierskie numery rejestracyjne. Na Węgrzech aresztowano już w związku ze śmiercią uchodźców pięć osób - czterech Bułgarów i Afgańczyka.

Od niedzieli wieczorem Austria prowadzi na wschodnich granicach zaostrzone kontrole wszystkich pojazdów, które mogłyby być wykorzystywane do przemytu ludzi. Po węgierskiej stronie granicy utworzył się gigantyczny korek.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy