Reklama

Reklama

Samobójczy atak w Nigerii. Kilkanaście osób zabitych

Trzech zamachowców samobójców zabiło 18 osób na targu w pobliżu miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii - poinformowała w sobotę policja.

Maiduguri to stolica stanu Borno, który jest najczęściej atakowany przez islamistyczną organizację Boko Haram. 

Nikt nie przyznał się do zamachu, ale wykorzystanie zamachowców samobójców na zatłoczonych terenach jest charakterystyczne dla tego dżihadystycznego ugrupowania.

Damian Chukwu, który jest komendantem policji w stanie Borno, przekazał, że do ataku doszło w piątek wieczorem na targu rybnym ok. 20 km od centrum Maiduguri.

"Zginęli trzej zamachowcy samobójcy i 18 innych osób. 22 osoby zostały ranne" - dodał Chukwu.

W Nigerii wciąż przeprowadzane są samobójcze ataki, choć władze i wojsko od 2016 roku powtarzają, że pokonały Boko Haram. Obejmując urząd w 2015 roku prezydent Muhammadu Buhari obiecywał, że poprawi bezpieczeństwo Nigeryjczyków.

Reklama

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii od 2009 roku zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama