Reklama

Samica gibona zaszła w ciążę bez samca. Naukowcy rozwiązali zagadkę

W jednym z japońskim ogrodów zoologicznych doszło do narodzin gibona. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że matka była jedynym zwierzęciem na wybiegu. Naukowcy rozwiązali tajemniczą zagadkę.

Pracownicy japońskiego ogrodu zoologicznego w Nagasaki przez wiele miesięcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób samica gibona zaszła w ciążę, nie mając bezpośredniego kontaktu z żadnym samcem swojego gatunku. 

Japonia. Samica gibona zaszła w ciążę bez samca. Naukowcy poznali odpowiedź

Młode przyszło na świat w tajemniczych okolicznościach dwa lata temu, lecz dopiero teraz udało się rozwikłać zagadkę.

Samica gibona białorękiego o imieniu Momo urodziła w lutym 2021 r. dziecko. Pracownicy oraz naukowcy z Parku Zoologicznego w Ogrodzie Botanicznym Sasebo w Nagasaki przez wiele miesięcy zachodzili w głowę, w jaki sposób 12-letnia samica zaszła w ciążę bez kontaktu z samcem. 

Reklama

W rozwiązaniu zagadki pomogło wykonanie testów DNA

Ciąża samicy gibona. Zaskakujące rozwiązanie zagadki

Okazało się, że ojcem jest 34-letni gibon o imieniu Itoha, którego wybieg sąsiadował z odgrodzoną klatką samicy. Jak pisze CNN, zwierzęta miały ze sobą kontakt dzięki małemu otworowi w stalowej płycie, która znajdowała się między ich wybiegami. Średnica otworu mierzyła zaledwie około dziewięciu milimetrów. 

Z informacji Ogrodu botanicznego w Nagasaki wynika, że poczęty w tak niezwykłych okolicznościach młody gibon waży obecnie około dwóch kilogramów i ciągle znajduje się pod opieką mamy. 

Po tym, gdy prawda wyszła na jaw, pracownicy zoo zapowiedzieli, że planują przenieść ojca do partnerki i dziecka. 

Przypomnijmy, że gibony białorękie to jedne z najmniejszych gatunków małp człekokształtnych. Potrafią huśtać się na gałęziach i przeskakiwać między nimi z prędkością wynoszącą nawet około 50-55 kilometrów na godzinę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | ZOO | ogród zoologiczny | gibon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy