Reklama

Reklama

Salman Rushdie zaatakowany w Nowym Jorku

Pisarz Salman Rushdie został zaatakowany w Nowym Jorku. - Został dźgnięty w szyję podczas wystąpienia - przekazała stanowa policja. 75-latek został przetransportowany helikopterem do szpitala. Napastnik został obezwładniony. Jak przekazała gubernator stanu Nowy Jork, "Salman Rushdie żyje i jest mu udzielana potrzebna pomoc".

Jak informuje agencja Reutera oraz stacja Sky News, w Nowym Jorku zaatakowany został brytyjski pisarz Salman Rushdie. Atak na mężczyznę został przeprowadzony na scenie w czasie spotkania z czytelnikami.

Salman Rushdie zaatakowany

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać, jak napastnik zostaje obezwładniony przez grupkę osób. 

Świadkiem ataku był jeden z reporterów agencji Associated Press. Jak relacjonuje, w czasie przemówienia Rushdiego mężczyzna wtargnął na scenę i zaczął dźgać pisarza

Informacje te potwierdzają służby. - Brytyjski pisarz Salman Rushdie został dźgnięty w szyję podczas wystąpienia w stanie Nowy Jork w USA - przekazała policja stanowa. 75-letni pisarz został przetransportowany helikopterem do szpitala. Jego stan nie jest na razie znany.

Reklama

Policja poinformowała, że ranna została jeszcze jedna osoba.

Salman Rushdie żyje. Zaatakowano także moderatora

Do sprawy odniósł się także gubernator stanu Nowy Jork. - Salman Rushdie żyje i w szpitalu jest mu udzielana wszelka potrzebna pomoc - przekazała Kathy Hochul. 

Polityk dodała, że policja, która zatrzymała zamaskowanego napastnika, jest w trakcie zbierania danych na jego temat. 

"Zaatakowany został także moderator wydarzenia, który, według informacji władz, doznał lekkiego urazu głowy. Gubernator potępiła przemoc, podkreślając wagę mówienia i pisania prawdy" - pisze portal stacji BBC. 

Lekarka Rita Landman, która była na miejscu zdarzenia i udzieliła Rushdiemu pierwszej pomocy, powiedziała dziennikowi "New York Times", że pisarz został dźgnięty kilka razy. Został on przetransportowany helikopterem do szpitala. 

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał na Twitterze, że jest "wstrząśnięty, że sir Salman Rushdie został dźgnięty, gdy korzystał z prawa, którego nigdy nie powinniśmy przestać bronić". Życzenia powrotu do zdrowia wystosowali m.in. brytyjska minister kultury Nadine Dorries i lider większości w amerykańskim Senacie Chuck Schumer.

Atak potępiła Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB), a także m.in. stowarzyszenie pisarzy PEN International, pisarze Stephen King i J.K. Rowling oraz autorka książek kucharskich, prywatnie wieloletnia przyjaciółka Rushdiego, Nigella Lawson.

Salman Rushdie. Kim jest? 

75-leti Salman Rushdie to brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego. Urodził się w Bombaju 19 czerwca 1947. Od 1964 r. jest obywatelem brytyjskim.

Pochodzi z rodziny o tradycjach muzułmańskich, co przekłada się też na jego twórczość. 

Największą sławę przyniosła mu czwarta książka pt. "Szatańskie wersety". Podejmuje ona temat początków Islamu i spotkała się ze znaczą wrogością ze strony państw muzułmańskich

Książka jest też zakazana w Iranie od 1988 r. Co więcej, rok po jej premierze w 1988 roku przywódca Iranu ajatollah Ruhollah Chomeini wydał fatwę, czyli edykt wzywający do śmierci Rushdiego. Za śmierć mężczyzny oferowana jest nagroda w kwocie ponad trzech milionów dolarów.

W czerwcu 2007 brytyjska królowa Elżbieta II nadała Rushdiemu szlachectwo za zasługi na rzecz literatury, wywołując oburzenie w świecie Islamu. Od 2000 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada na metodystycznym uniwersytecie Emory.

Reklama

Reklama

Reklama