Sahara znacznie się powiększa
W ciągu niecałego stulecia Sahara zwiększyła swój obszar o 10 proc. - wynika z badania grupy naukowców z uniwersytetu Maryland.
Grupa uczonych porównała dawne mapy ze współczesnymi pomiarami satelitarnymi, przeanalizowała źródła historyczne, a także dokonała szczegółowych analiz w terenie.
Z uzyskanych danych wynika, że przez 90 lat piaski największej pustyni na Ziemi pochłonęły 711 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli obszar dwukrotnie większy od Polski.
Pustynia "wędruje" przede wszystkim na południe i na zachód, zabierając sawannę i tereny uprawne Mali, Sudanu, Czadu i Mauretanii. Kierująca zespołem Natalie Thomas twierdzi, że sprawcą jednej trzeciej ekspansji terenów pozbawionych deszczu jest człowiek i emitowane przez niego zanieczyszczenia, powodujące efekt cieplarniany.
Dwie trzecie - to efekt naturalnych zmian klimatycznych, którym podlega Ziemia. Oba te czynniki sprawią, że w najbliższym czasie proces powiększania się Sahary będzie postępował. W sąsiadujących z nią krajach coraz bardziej będzie brakowało wody, ziemi pod uprawę i żywności.
Według szacunków zespołu, dotychczasowe sumy przeznaczane przez człowieka na nawadnianie wysychających terenów są tak małe, że w opisanym procesie praktycznie nie mają znaczenia.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.