Reklama

Sąd Najwyższy potwierdził zakaz wjazdu dla Mustafy Dżemilewa

Rosyjski Sąd Najwyższy potwierdził w środę zakaz wjazdu na terytorium Rosji dla lidera Tatarów krymskich, deputowanego do parlamentu Ukrainy Mustafy Dżemilewa. Pięcioletni zakaz wydała Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB); treść tego dokumentu nie jest jawna.

Wcześniej adwokaci Dżemilewa odwoływali się od decyzji FSB do sądu niższej instancji w Moskwie, ale apelacja została odrzucona.

Dżemilew nie został wpuszczony na Krym w maju 2014 roku. Jak podały wówczas media ukraińskie, by zablokować mu wjazd na półwysep, Rosjanie ściągnęli 200 uzbrojonych policjantów oddziałów prewencji, czołg i transporter opancerzony. Dzień wcześniej przywódca Tatarów nie został wpuszczony do Moskwy, skąd chciał udać się samolotem na Krym. Według mediów nie zezwolono mu na podróż do domu także pociągiem z Moskwy do Symferopola.

Reklama

W styczniu br. sąd na Krymie wydał, na wniosek FSB, nakaz aresztowania Dżemilewa.

73-letni Dżemilew, długoletni więzień sowieckich łagrów, był wcześniej przewodniczącym samorządu tatarskiego, Medżlisu, a następnie pełnomocnikiem prezydenta Ukrainy ds. Tatarów krymskich. Wielokrotnie potępiał aneksję Krymu przez Rosję.

W 2014 roku Dżemilew został pierwszym laureatem polskiej Nagrody Solidarności.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy