Reklama

Reklama

Rzecznik Miedwiediewa: Materiał o małżonce premiera to manipulacja

Rzecznik premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, Oleg Osipow, skomentował publikację opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na temat kosztownego, prywatnego samolotu, jakim podobno podróżuje żona premiera. Rzecznik nazwał materiał "manipulowaniem niepotwierdzonymi faktami".

Rzecznik premiera zabrał głos po kilku dniach od publikacji. Materiał Nawalnego został opublikowany w środę.

Osipow wypowiedział się dla portalu internetowego Lenta.ru w piątek późnym wieczorem. Zapewnił, że majątek Dmitrija i Swietłany Miedwiediewów wykazany został w oficjalnej deklaracji. Jeśli ktoś z członków rodziny premiera korzysta z jakiegoś środka transportu, to koszt takich podróży pokrywany jest z ich osobistych funduszy - powiedział rzecznik.

Osipow nazwał doniesienia Nawalnego "dwudniową akcją polityczną" i zaznaczył, że "szef rządu nie będzie odpowiadać na prowokacje Nawalnego i jego wspólników". Rzecznik powiedział także, że z oczywistych względów dane o podróżach członków rodziny szefa rządu nie są ujawniane i komentowane.

Reklama

Argumenty Nawalnego

Wypowiedź rzecznika pojawiła się krótko po tym, gdy materiał Nawalnego skomentowała spółka banku WTB (VTB), do której - według opozycjonisty - należał samolot Bombardier Global Express 5000, wart 50 mln dolarów. Spółka WTB Leasing, należąca do grupy WTB, poinformowała, że samolot ten został sprzedany w 2017 r. z powodu zagrożeń związanych z sankcjami i maszyna nie jest powiązana z WTB.

Nawalny utrzymuje, że żona premiera Rosji podróżowała w latach 2012-2018 tym prywatnym samolotem, którego formalnym właścicielem były kolejno dwie spółki zarejestrowane w rajach podatkowych. Opozycjonista powołał się na to, że dane o lotach maszyny - dostępne w internecie - są zbieżne z datami i miejscami wizyt małżonki premiera w Rosji i za granicą. Nawalny, wiążąc samolot z tymi wizytami wskazywał, że koszty eksploatacji maszyny są tak wysokie, że nie jest możliwe ich pokrycie z oficjalna pensji premiera rządu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy