Reklama

Reklama

Rząd Meksyku zareagował na politykę Donalda Trumpa

Meksykański rząd pośrednio skrytykował w piątek amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa za wywieranie protekcjonistycznego nacisku na decyzje inwestycyjne koncernów.

W krótkim komunikacie meksykańskie ministerstwo gospodarki podkreśliło swoje "zaangażowanie na rzecz światowych firm" i wolę zapewniania "gwarancji bezpieczeństwa" dla projektów inwestycyjnych w Meksyku.

"Wykorzystywanie strachu lub gróźb"

"Meksyk stanowczo odrzuca wszelkie próby wpływania na decyzje inwestycyjne producentów przy wykorzystaniu strachu, lub gróźb" - głosi komunikat.

Trump podczas kampanii przed zwycięskimi dla niego wyborami prezydenckimi, a także i później, wielokrotnie krytykował koncern samochodowy Ford za projekty przeniesienia części swojej produkcji do Meksyku. Zapowiadał, że po objęciu urzędu wprowadzi wysokie cła importowe dla Forda i innych producentów (m. in. General Motors), którzy postępują podobnie.

Reklama

Ford wycofał się w ub. wtorek z planów produkcji jednego ze swoich modeli w zakładach w San Luis Potosi, w środkowym Meksyku. Koncern zamierzał zainwestować tam 1,6 mld dolarów.

Trump chce renegocjować warunki układu

Meksyk, który jest drugą gospodarką w Ameryce Łacińskiej, jest - razem z USA i Kanadą - sygnatariuszem Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA).

Trump chce renegocjować warunki uczestnictwa  w tym układzie i grozi wycofaniem się z niego jeśli nie uzyska korzystnej dla USA zmiany tych warunków.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy