Reklama

Rysunek Vincenta van Gogha sprzedany za ponad 10 mln dolarów

Nowojorski dom aukcyjny Christie’s sprzedał rysunek autorstwa Vincenta van Gogha, zatytułowany "La Mousme" (młoda dziewczyna), za 10,4 mln dolarów (8,6 mln euro).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo dobrego wyniku aukcji - powiedziała Giovanna Bertazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI wieku w Christie’s, dodając, że jakość prac van Gogha "zawsze zwycięża".

Bertazzoni powiedziała, że był to jeden z najlepszych rysunków, jakie kiedykolwiek wykonał van Gogh. - Technicznie innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek - wskazała.

Dzieło powstało latem 1888 roku w Arles we Francji. Jego nazwa nawiązuje do bestsellera Pierre’a Lotiego, "Madame Chrysantheme", historii francuskiego oficera marynarki wojennej, który poślubił Japonkę.

Reklama

Gideon Querido van Frank z biura prasowego Muzeum Van Gogha w Amsterdamie na pytanie o artystyczną wartość sprzedanego dzieła odpowiedział, że "La Mousme' to najważniejszy moment rysowniczej twórczości van Gogha". - Ten piękny portret pokazuje, jakim wybitnym był on rysownikiem, i pokazuje jego ambicje zarówno w rysowaniu, jak i robieniu portretów - podkreślił.

Sprzedawca i kupujący pozostają anonimowi, jednak na stronie internetowej magazynu "The Art Newspaper" możemy przeczytać, że sprzedawcą jest Thomas Gibson, kolekcjoner sztuki z Londynu, który w 1983 r. odkupił dzieło od poprzedniego właściciela.

Historia rysunku

Magazyn przypomina, że autor podarował rysunek swojemu przyjacielowi, Australijczykowi Johnowi Russelowi, który sprzedał go w 1920 r. podczas aukcji w Paryżu. Nabywcą był żydowski bankier Kurt Hirschland, mieszkający wówczas w niemieckim Essen.

Kiedy naziści doszli w Niemczech do władzy, Hirschland uciekł do Holandii, skąd później emigrował do USA. Wcześniej, w maju 1940 r., rysunek został mu skonfiskowany przez okupujących Holandię Niemców. "The Art Newspaper" wskazuje, że dzieło w dość tajemniczych okolicznościach trafiło w 1943 r. do amsterdamskiego muzeum Stedelijk, od którego właściciel odzyskał je w 1956 r.

Dotychczas jedynie dwa rysunki van Gogha zostały sprzedane za ceny zbliżone do poniedziałkowej transakcji. "Kwitnący ogród" (1888) został sprzedany w 1990 r. (również za pośrednictwem Christie’s) za 8 mln dolarów, natomiast "Drzewa oliwne z Alpilles w tle" (1889) - dziewięć lat później za 8,5 mln w Sotheby’s.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy