Reklama

Reklama

Rumunia: Skompletowano dostarczony przez USA obiekt tarczy antyrakietowej

Zakończyło się kompletowanie zainstalowanej w Rumunii przez USA wyrzutni pocisków kierowanych Standard Missile 3 (SM-3), przeznaczonych do ewentualnego przechwytywania rakiet balistycznych z krajów takich jak Iran - poinformowano oficjalnie w piątek.

Jak głosi opublikowany przez ambasadę USA w Bukareszcie wspólny amerykańsko-rumuński komunikat, główne wojskowe komponenty tego obiektu zostały skompletowane i przekazane dowództwu operacyjnemu dla przyszłego zintegrowania z systemem obrony przeciwrakietowej NATO.

Wyrzutnię zlokalizowano w dawnej bazie rumuńskich sił powietrznych w Deveselu w przylegającym do Dunaju okręgu Olt.

Według komunikatu, osiągnięcie stanu technicznej gotowości obiektu "oznacza istotny wzrost potencjału obrony przeciwrakietowej oraz ochrony południowo- i środkowoeuropejskiego obszaru NATO przed pochodzącymi spoza strefy euroatlantyckiej zagrożeniami w postaci rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu".

Reklama

Druga faza budowania obrony przeciwrakietowej USA i NATO

Obecna druga faza budowania obrony przeciwrakietowej USA i NATO obejmuje zmodernizowanie pocisków SM-3 na potrzeby systemu Aegis i umieszczenie baterii takich rakiet (znanych także jako Aegis Ashore czyli Aegis Lądowy) w Deveselu. Wcześniej zainstalowano w Turcji amerykański radar AN/TPY-2 do wykrywania głowic pocisków balistycznych, zorganizowano sieć dowodzenia i kontroli z ośrodkiem w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech oraz zarządzono stałe bazowanie okrętów z systemem Aegis w porcie Rota na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii - przypomina komunikat.

Przedstawiciele władz Rumunii i USA konsekwentnie deklarują, że obiekt w Deveselu nie stanowi zagrożenia dla Rosji. "Nie jest, powtarzam nie jest skierowany przeciwko Rosji ani nie ma zdolności zagrożenia Rosji. Wyjaśnialiśmy to Rosji przy licznych okazjach" - oświadczył w piątek ambasador USA w Rumunii Hans Klemm.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy