Reklama

Reklama

Ruch Białego Domu. Jest ambasador USA w Rosji

Prezydent Joe Biden nominował Lynne Tracy na ambasadora USA w Rosji. Ta pełniła funkcję zastępcy szefa misji w ambasadzie USA w Moskwie w latach 2014-2017.

Lynne Tracy będzie nową ambasador USA w Rosji. Decyzję we wtorek wieczorem (czasu polskiego - red.) podjął prezydent Joe Biden.

Lynne Tracy ambasador USA w Rosji

Tracy jest obecnie ambasadorem USA w Armenii. Funkcję tę objęła 19 lutego 2019 roku.

W uznaniu za swoje osiągnięcia podczas pełnienia funkcji zastępcy szefa misji w Moskwie otrzymała Distinguished Honor Award (medal przyznawany przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych).

Stanowisko ambasadora USA w Rosji jest nieobsadzone od 4 września, kiedy wysłannik John Sullivan zakończył tam swoją kadencję w obliczu gwałtownych napięć dwustronnych spowodowanych wojną Moskwy na Ukrainie.

Reklama

Lynne Tracy zastąpi Johna Sullivana

Dziennik "Washington Post" zwrócił wówczas  uwagę, że "odejście Sullivana było nagłe i nie było wcześniejszych oznak, że jego emerytura jest bliska". 

W sobotę uczestniczył w pogrzebie byłego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Nazwał go "mężem stanu, który zmienił świat poprzez swoją wizję pokojowego współistnienia i transformacji w swoim kraju i reszcie świata."

"Podczas kadencji Sullivana stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi oraz między Rosją a większością świata zachodniego osiągnęły najgorszy poziom co najmniej od zakończenia zimnej wojny. Stany Zjednoczone przez miesiące ostrzegały, że Rosja planuje inwazję na swojego sąsiada, ale Putin był niezrażony i ostrzegł przed 'konsekwencjami większymi niż jakiekolwiek, z którymi mieliście do czynienia w historii', jeśli inne kraje będą się wtrącać. Wojna wzbudziła też obawy, że Rosja może użyć broni jądrowej" - zaznaczył "WP".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy