Reklama

Reklama

RPA: Policja zatrzymała poszukiwanego bankiera. Podawał, że mieszka w Polsce

W Durbanie na wschodzie RPA zatrzymano portugalskiego bankiera poszukiwanego listem gończym - Joao Rendeiro. Mężczyzna przed ucieczką ze swojego kraju udawał, że mieszka w Polsce. W akcję oprócz służb z Portugalii zaangażowana była południowoafrykańska policja.

Joao Rendeiro, który został skazany przez portugalski wymiar sprawiedliwości w trzech procesach o oszustwa i fałszowanie dokumentów, przebywał od kilku tygodni w RPA. Został ujęty wczesnym rankiem przez funkcjonariuszy w jednym z domów w Durbanie.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że po ucieczce z Portugalii bankier zmieniał miejsce zamieszkania. Przez pewien czas przebywał w Katarze.

Podał polski adres

Podczas śledztwa ustalono, że pod koniec września Rendeiro dyskretnie wyjechał z Portugalii. Aby zmylić policję, kupił kilka biletów lotniczych, w tym dwa na trasie Lizbona-Londyn, podając podczas ich zakupu polski adres zamieszkania.

Reklama

Dodatkowo śledczy potwierdzili, że Rendeiro korzystał ze skrzynki mailowej z polską domeną.

Pod koniec września br. ogłosił na swoim blogu, że uciekł z Portugalii, gdyż nie zgadza się z wymierzoną mu 3,5-letnią karą więzienia za nadużycia podczas kierowania bankiem BPP, który w 2010 r. został zmuszony do ogłoszenia bankructwa. Określił wyrok sądu w Lizbonie za "krzywdzący", a swoją ucieczkę - za "sprawiedliwą formę obrony".

Niebawem po ucieczce bankiera portugalski wymiar sprawiedliwości wystawił za nim międzynarodowy list gończy, a także nakazał zajęcie jego mienia, m.in. dzieł sztuki. Ich część, jak ustaliła później policja, okazała się falsyfikatami.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy