Reklama

Reklama

​RPA: Nie żyje król Zulusów Goodwill Zwelithini

Południowoafrykańska telewizja publiczna SABC poinformowała w piątek o śmierci króla Zulusów Goodwilla Zwelithini. Monarcha od ponad miesiąca przebywał w szpitalu z powodu komplikacji związanych z cukrzycą. Panował ponad pół wieku.

O śmierci Zwelithiniego, który odszedł w wieku 72 lat, poinformował tradycyjny premier Zulusów Mangosutho Buthelezi.

"Podczas pobytu w szpitalu zdrowie jego wysokości pogorszyło się i odszedł we wczesnych godzinach tego poranka" - napisał w oświadczeniu.

Zwelithini sprawował obowiązki króla Zulusów - najliczniejszej grupy etnicznej w RPA - od 1968 r.

W systemie politycznym RPA król Zulusów pełni rolę ceremonialną i kulturalną jako promotor zuluskiej kultury i zwyczajów. Jest też prezesem funduszu powierniczego, kontrolującego terytoria tradycyjne zamieszkiwane przez lud, obejmujące jedną trzecią powierzchni prowincji KwaZulu-Natal.

Reklama

Zwelithini miał sześć żon i 28 dzieci.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy