Reklama

Reklama

Rozwiązanie włoskiego parlamentu. Prezydent zdecydował

Prezydent Włoch Sergio Mattarella ogłosił w czwartek swą decyzję o rozwiązaniu parlamentu i podpisał dekret w tej sprawie. To rezultat dymisji rządu Mario Draghiego z powodu rozpadu koalicji. Włochy czekają przyspieszone wybory jesienią.

Premier Draghi złożył w czwartek rano nieodwołaną dymisję na ręce prezydenta. Dobę wcześniej w Senacie nastąpił bezprecedensowy łańcuch zdarzeń, gdy trzy duże ugrupowania koalicyjne (Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga) nie wzięły udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu jedności narodowej. Został powołany niecałe półtora roku temu.

"Prezydent Mattarella, po wysłuchaniu przewodniczących obu Izb Parlamentu, zgodnie z art. 88 Konstytucji, podpisał dekret o rozwiązaniu Senatu Republiki i Izby Deputowanych, który został kontrasygnowany przez Premiera" - czytamy we wpisie na oficjalnym koncie prezydenta Włoch w mediach społecznościowych.

Reklama

Prezydent Włoch rozwiązał parlament. Kiedy wybory?

Gdyby rząd uzyskał większość i przetrwał, wybory parlamentarne miały się odbyć dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. Tak się jednak nie stanie i teraz Włochów czeka wcześniejsze pójście do urn.

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał nowy kalendarz wyborczy - oficjalna data zostanie ogłoszona jeszcze 21 lipca. Pewne jest natomiast, że ta kampania będzie wyjątkowa: krótka i prowadzona w środku lata, do czego Włosi nie są przyzwyczajeni.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy