Reklama

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Wieczorem w Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy dni ustanowione na pamiątkę eucharystii, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Czwartek

Pierwszy dzień Triduum Paschalnego to Wielki Czwartek. Poświęcony jest ustanowieniu sakramentów eucharystii i kapłaństwa.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek tradycyjnie dokona obrzędu obmycia stóp, tym razem uchodźcom z jednego z ośrodków pomocy w Rzymie. W poprzednich latach Ojciec Święty mył stopy osobom przebywającym w: więzieniu dla nieletnich, w domu starców i w więzieniu Rebibbia. Rytuał ten jest dokonywany na pamiątkę gestu Jezusa wobec 12. Apostołów w jerozolimskim Wieczerniku.

W tym roku Wielki Czwartek zbiega się z Dniem Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Upamiętnia on tych, który zginęli z powodu wyznawanej wiary. Obecnie na misjach pracuje około dwóch tysięcy polskich misjonarzy. Służą na całym świecie.

Reklama

Wielki Piątek

W Wielki Piątek wiernych obowiązuje zachowanie ścisłego postu. Tego dnia nie odprawia się mszy, lecz liturgię Męki Pańskiej, zakończoną procesją do grobu.

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia, nie odprawia się mszy. W kościele księża błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Po zmroku zaczynają się obchody Wigilii Paschalnej, które wprowadzają w Niedzielę Zmartwychwstania.

Niedziela rozpoczyna się poranną procesją i mszą rezurekcyjną. Jest to ostatni dzień Triduum Paschalnego, pełen wielkanocnej radości.

"Triduum sacrum"

Nazwa "Triduum Paschalne" pojawiła się po raz pierwszy w 1929 roku i upowszechniła poprzez reformy liturgiczne, wprowadzone przez Piusa XII. Wcześniej stosowano nazwę "Triduum sacrum".

"Triduum sacrum" i Wielki Tydzień zaczęto obchodzić na przełomie IV i V wieku. Początkowo było to jedynie przygotowanie do świętowania Niedzieli Wielkanocnej. Jednak Sobór Watykański II ustanowił, że Dni Paschalne już same w sobie są celebracją i obchodem Paschy, czyli przejścia od śmierci do życia.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama