Rozpoczyna się Triduum Paschalne
Wieczorem w Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy dni ustanowione na pamiątkę eucharystii, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Pierwszy dzień Triduum Paschalnego to Wielki Czwartek. Poświęcony jest ustanowieniu sakramentów eucharystii i kapłaństwa.
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek tradycyjnie dokona obrzędu obmycia stóp, tym razem uchodźcom z jednego z ośrodków pomocy w Rzymie. W poprzednich latach Ojciec Święty mył stopy osobom przebywającym w: więzieniu dla nieletnich, w domu starców i w więzieniu Rebibbia. Rytuał ten jest dokonywany na pamiątkę gestu Jezusa wobec 12. Apostołów w jerozolimskim Wieczerniku.
W tym roku Wielki Czwartek zbiega się z Dniem Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Upamiętnia on tych, który zginęli z powodu wyznawanej wiary. Obecnie na misjach pracuje około dwóch tysięcy polskich misjonarzy. Służą na całym świecie.
W Wielki Piątek wiernych obowiązuje zachowanie ścisłego postu. Tego dnia nie odprawia się mszy, lecz liturgię Męki Pańskiej, zakończoną procesją do grobu.
Wielka Sobota jest dniem wyciszenia, nie odprawia się mszy. W kościele księża błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Po zmroku zaczynają się obchody Wigilii Paschalnej, które wprowadzają w Niedzielę Zmartwychwstania.
Niedziela rozpoczyna się poranną procesją i mszą rezurekcyjną. Jest to ostatni dzień Triduum Paschalnego, pełen wielkanocnej radości.
Nazwa "Triduum Paschalne" pojawiła się po raz pierwszy w 1929 roku i upowszechniła poprzez reformy liturgiczne, wprowadzone przez Piusa XII. Wcześniej stosowano nazwę "Triduum sacrum".
"Triduum sacrum" i Wielki Tydzień zaczęto obchodzić na przełomie IV i V wieku. Początkowo było to jedynie przygotowanie do świętowania Niedzieli Wielkanocnej. Jednak Sobór Watykański II ustanowił, że Dni Paschalne już same w sobie są celebracją i obchodem Paschy, czyli przejścia od śmierci do życia.