Reklama

Reklama

​Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji

W niedzielę o 8 rano rozpoczęła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji. Sondaże wskazują, że zwycięży partia Republique en Marche (LREM), założona przez Emmanuela Macrona, który w maju został nowym prezydentem Francji.

Partia prezydencka stoi przed szansą zdobycia większości, co umożliwiłoby jej samodzielne rządy i realizację reform gospodarczych, które były głównym tematem kampanii w zmaganiach o Pałac Elizejski.

O 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym ubiegać się będzie 6500 kandydatów. Wybory odbędą się w systemie większościowym, w okręgach jednomandatowych. Do zdobycia mandatu potrzeba ponad 50 proc. głosów. Jeśli w okręgu nikt nie uzyska takiego wyniku, 18 czerwca odbędzie się tam druga tura wyborów. 

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 8, a zakończy o godz. 20; w mniejszych miejscowościach możliwe jest zakończenie głosowania już o godz. 18, jeżeli lokalne władze tak zadecydują. Projekcje wyników znane będą po zakończeniu głosowania.

Reklama

Według ostatnich sondaży, partia Emmanuela Macrona może liczyć na 31,5 proc. poparcia, na Republikanów chce zagłosować 22 proc. Francuzów, na Front Narodowy 17 proc., a na ruch Jean-Luca Melenchona 11,5 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy