Reklama

Rozmowy USA-Polska. Powodem działania Rosji

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem na temat działań Rosji. Politycy poruszyli również kwestię bezpieczeństwa międzynarodowego.

"Dobrze porozmawiać z polskim ministrem spraw zagranicznych o naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Podkreśliłem wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. USA doceniają przywództwo Polski na wschodniej flance NATO oraz w OBWE" - napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken

Rozmowy USA-Polska. Powodem Rosja i przywództwo w OBWE

Głos w sprawie zabrał również rzecznik resortu Ned Price. "Sekretarz potwierdził zdecydowane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu niesprowokowanej koncentracji wojsk Rosji" - podał w wydanym komunikacie Price. Jak przekazał, szefowie dyplomacji USA i Polski dyskutowali na temat "dalszej współpracy w sprawie dyplomacji z Moskwą, podejmując równocześnie kroki, by odstraszyć Rosję od dalszej agresji".
Antony Blinken i inni przedstawiciele administracji Joe Bidena wielokrotnie wcześniej podkreślali, że jeśli Rosja zdecyduje się na ponowną agresję wobec Ukrainy, USA zamierzają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Reklama

Rozmowy Rau-Blinken. "Element architektury bezpieczeństwa"

Do rozmowy pomiędzy Zbigniewem Rauem a sekretarzem stanu USA odniósł się także polski resort dyplomacji. "Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami kolejnej już w ostatnim czasie rozmowy telefonicznej ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem" - czytamy w komunikacie na Twitterze.

"Regularne rozmowy pomiędzy sojusznikami są niezbędnym elementem budowy stabilnej architektury bezpieczeństwa" - dodał rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina,

Oświadczenie o rozmowie ukazało się po tym, jak rosyjski ambasador przy OBWE Aleksandr Łukaszewicz zapowiedział, że Rosja nie zamierza rozmawiać na temat swoich "propozycji gwarancji bezpieczeństwa" na forum OBWE. Po pierwszym tegorocznym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w czwartek, któremu przewodniczył Rau, polski minister stwierdził, że ryzyko wojny w Europie jest obecnie największe w ciągu ostatnich 30 lat.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Zbigniew Rau | Antony Blinken | USA | Polska

Reklama

Reklama

Reklama