Reklama

Rozmowy o uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz generalny OBWE Thomas Greminger rozmawiali w piątek w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Spotkał się też z szefem MSZ Ukrainy Pawłem Klimkinem.

"Omówiono kwestie pomocy OBWE w uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy, a także perspektywy zwiększenia efektywności tej Organizacji jako pola międzypaństwowego dialogu na temat aktualnych problemów bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego" - poinformowało rosyjskie MSZ po rozmowie Ławrowa z Gremingerem.

We wrześniu 2017 roku prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywą rozmieszczenia wzdłuż linii rozgraniczenia w Donbasie misji pokojowej ONZ dla zapewnienia bezpieczeństwa misji OBWE.

Jednak Ukraina ma inne stanowisko w sprawie sił pokojowych w strefie konfliktu. Kijów chciałby wprowadzenia do Donbasu sił pod egidą ONZ i bez rosyjskich żołnierzy. Nie zgadza się również na proponowany przez Moskwę schemat dyslokacji sił rozjemczych. Strona ukraińska nalega, by błękitne hełmy umieścić w całej strefie konfliktu, w tym na granicy ukraińsko-rosyjskiej, której obecnie Kijów nie kontroluje.

Reklama

O uwolnieniu jeńców

Rosyjskie MSZ poinformowało również o spotkaniu w Monachium Ławrowa z Klimkinem, na którym - jak podało - omawiano realizację porozumień mińskich i rolę ONZ w Donbasie.

"Było poruszonych wiele aspektów, w tym uregulowanie konfliktu i realizacja "Kompleksu działań w sprawie realizacji porozumień mińskich" z 12 lutego 2015 roku, a także rola Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na Ukrainie" - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Klimkin z kolei powiedział, że na spotkaniu z Ławrowem "nie poczyniono żadnych konkretnych ustaleń. Dodał, że "połowę czasu poświęcono w rozmowie na sprawy uwolnienia jeńców, a drugą połowę - na perspektywy misji ONZ w regionie".

Rozmowy telefoniczne

Poprzednie spotkanie szefów resortów dyplomacji Rosji i Ukrainy, będące ich pierwszym dwustronnym osobistym kontaktem, odbyło się w grudniu ubiegłego roku w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE. Wtedy Ławrow i Klimkin omówili sprawy związane z wymianą jeńców między stronami konfliktu w Donbasie.

W styczniu obydwaj dyplomaci rozmawiali telefonicznie o rosyjskiej inicjatywie utworzenia misji ONZ do ochrony specjalnej misji monitorującej OBWE w Donbasie.

W sobotę w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) może też dojść do spotkania zajmującej się uregulowaniem konfliktu na Ukrainie "czwórki normandzkiej", tj. szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama