Reklama

Reklama

Rozmowy o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy. "Istotny krok naprzód"

O "istotnym kroku naprzód" w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne mówił po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. W przyszłym tygodniu rozmowy mają być kontynuowane.

- Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie - dodał Antonio Guterres, ale zastrzegł, że konieczne są jeszcze "prace techniczne, by zmaterializować postępy" osiągnięte podczas środowych negocjacji.

Formalna umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu

Turecki minister obrony Hulusi Akar wyjaśnił w komunikacie, że porozumienie, jakie udało się osiągnąć w Stambule, to zgoda na utworzenie centrum koordynacji, które zagwarantuje bezpieczne szlaki transportu zboża.

Strony porozumienia zgodziły się wspólnie patrolować zatoki i kontrolować zboże, a formalna umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu, gdy delegacje spotkają się ponownie - głosi komunikat Akara.

Reklama

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, przewożonego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy