Reklama

Reklama

Rozmowa Morawiecki-Truss. Podano komunikat

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z nową szefową rządu Wielkiej Brytanii Liz Truss. Jak wynika z komunikatu kancelarii Downing Street 10, polski premier przekazał Truss kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II. Rozmawiano równiez o relacjach obu krajów, w tym w celu wsparcia Ukrainy.

Informacja o rozmowie Mateusza Morawieckiego z Liz Truss pojawiła sie na stronie biura szefowej rządu Wielkiej Brytanii. 

Mateusz Morawiecki rozmawiał z Liz Truss

"Premier Morawiecki złożył kondolencje z powodu odejścia Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Przywódcy zgodzili się, że długie panowanie Jej Wysokości Królowej i życie w służbie publicznej jest dla wielu inspiracją" - napisano w komunikacie.

"Premier Truss i premier Morawiecki zgodzili się co do siły relacji Wielkiej Brytanii z Polską, szczególnie gdy pracujemy razem, aby wspierać naród Ukrainy" - dodano w oświadczeniu wydanym przez Downing Street.

Reklama

Mateusz Morawiecki jest jednym z pierwszych zagranicznych przywódców, z którymi rozmawiała Truss po przejęciu we wtorek urzędu premiera. 

Jeszcze przed śmiercią królowej Elżbiety II odbyła rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem USA Joe Bidenem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, zaś w piątek i sobotę - z premierami Australii, Irlandii, Nowej Zelandii, Indii, Holandii i Kanady, a także z prezydentem Francji.

Mateusz Morawiecki rozmawiał z Liz Truss. Komunikat KPRM

Do rozmowy między Morawieckim a Truss odniosła się również strona Polska. - Współpraca polsko-brytyjska w ramach relacji dwustronnych oraz w NATO w kontekście bieżących wyzwań na arenie międzynarodowej były tematami sobotniej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

- Nasze kraje intensywnie współpracują w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Brytyjscy żołnierze stacjonują w Polsce. Ważnym elementem jest wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie wschodniej flanki NATO. Polska i Wielka Brytania udzielają również wsparcia walczącej Ukrainie - dodał rzecznik. 

Liz Truss premier Wielkiej Brytanii

Oficjalnie Liz Truss jest szefową brytyjskiego rządu od wtorku 6 września. 47-latka wygrała z byłym ministrem finansów Rishim Sunakiem. Truss zdobyła 81 326 głosów członków Partii Konserwatywnej, a jej przeciwnik 60 399.

Truss zastąpiła na tym stanowisku Borisa Johnsona, który musiał odejść z rządu w wyniku protestu i masowych dymisji jego ministrów. 

O prywatnym życiu nowej premier niewiele wiadomo, głównie dlatego, że w świetle dużych, politycznych reflektorów, jest stosunkowo od niedawna. Problem z rozpoznaniem jej mają nawet mieszkający niedaleko parlamentu Londyńczycy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy