Reklama

Reklama

Rotterdam: Siedem osób rannych w wieczornych zamieszkach. "Orgia przemocy"

W zamieszkach w Rotterdamie, do których doszło w czasie demonstracji przeciwko restrykcjom epidemicznym, rannych zostało siedem osób. Sytuację w centrum miasta udało się uspokoić około północy. Policjanci otworzyli ogień w obronie własnej. Rannych zostało siedem osób.

20 uczestników demonstracji trafiło do policyjnego aresztu. - To była orgia przemocy - powiedział na konferencji prasowej burmistrz miasta Ahmed Aboutaleb.

Centrum Rotterdamu zamieniło się w regularne pole bitwy między uczestnikami nielegalnej demonstracji przeciw ograniczeniom wprowadzonym w związku z pandemią COVID-19 a policją.

W pewnym momencie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Protestujący zaatakowali funkcjonariuszy ciężkimi fajerwerkami i obrzucili ich kamieniami. W mediach społecznościowych opublikowano filmy, na których widać, jak agresywni demonstranci biją się z policjantami. Spalonych zostało kilka radiowozów.

Reklama

Funkcjonariusze użyli broni

Rzecznik policji potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że funkcjonariusze użyli broni. Nie jest jasne, czy strzelali gumowymi kulami czy też ostrą amunicją. Zdementował jednak pogłoski o ofiarach śmiertelnych.

Burmistrz Rotterdamu poinformował natomiast dziennikarzy, że rannych zostało siedem osób, wśród nich policjanci, dziennikarz i demonstranci. - Wandale stawiali barykady, podpalali pojazdy, atakowali funkcjonariuszy - wyliczał Aboutaleb, dodając, że nie jest zdziwiony, że "policja została zmuszona do samoobrony".

- Ostatni raz policja użyła broni podczas zamieszek w miejscowości Hoek van Holland w 2009 roku - powiedział w sobotę w rozgłośni NOS Radio 1 Jaap Timmer, naukowiec zawodowo zajmujący się policją. Funkcjonariusze zastrzelili wówczas agresywnego mężczyznę, który z grupą chuliganów zaatakował policjantów w cywilu.

Ze względu na wydarzenia w Rotterdamie planowana na sobotę demonstracja przeciwników szczepień oraz pandemicznych obostrzeń została odwołana - poinformowali jej organizatorzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje