Reklama

​Rosyjskie lotnictwo i syryjska armia planują operację wyzwolenia Aleppo

Rosyjskie lotnictwo i syryjska armia przygotowują wspólną operację wyzwolenia Aleppo na północnym zachodzie Syrii - poinformował w niedzielę w Moskwie rosyjskich deputowanych premier Syrii Wail Nadir el-Halaki.

"Razem z naszymi rosyjskimi partnerami przygotowujemy operację wyzwolenia Aleppo i zablokowania wszystkich nielegalnych grup zbrojnych, które nie przyłączyły się do umowy o zawieszeniu broni lub ją złamały" - powiedział syryjski premier, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

W środę wspierana przez siły sojusznicze armia syryjska rozpoczęła dużą ofensywę przeciwko rebeliantom na południe od Aleppo. Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze od czasu ogłoszenia zawieszenia broni.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że toczące się tam od kilku dni walki stawiają pod znakiem zapytania ogłoszony w lutym br. rozejm, który w konsekwencji miał doprowadzić do postępów w negocjacjach pokojowych między zwaśnionymi stronami: reżimem w Damaszku a syryjskimi rebeliantami i opozycją, żądającymi od 2011 r. odejścia Asada.

Reklama

Rozejm uzgodniony został przez Rosję i USA. Porozumienie nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. 

Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa i dowodzona przez USA koalicja.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Aleppo | Syria | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama